"Možná jste právě dostavěli dům a řešíte, co se zahradou. S tím nám dnes pomůže paní Dana Makrlíková," přivítal v neděli 2. února moderátor Filip Čapka diváky pořadu ČT Polopatě.

Následně začala Dana Makrlíková-Eklová, která podniká jako zahradní architektka a zároveň je místopředsedkyní Rady ČT, vyprávět o plánování zahrady. Jméno její firmy se ale v pořadu neobjevilo.

Že bývalá moderátorka Makrlíková vystupuje v pořadu televize, kterou ze své funkce členky Rady ČT kontroluje, ovšem tvůrci pořadu zamlčeli. Uvedli jen, že je zahradní architektka.

A to je podle předsedy Rady ČT Milana Uhdeho chyba. "Rozhodně by to tam mělo být uvedeno. Je to přiznání k tomu, že by to někdo mohl považovat za konflikt zájmů," řekl Uhde serveru IHNED.cz.

Zároveň přiznal, že on sám nedávno v České televizi prezentoval svou knihu. "ČT mi dopřála několik minut povídání o té knize a já jsem neodmítl," řekl s tím, že ale uvedli jeho příslušnost k Radě ČT.

DANA MAKRLÍKOVÁ

Podnikatelka Dana Eklová-Makrlíková působila jako redaktorka ČT a moderátorka ČRo, TV Nova či TV Prima. Pracovala také jako reportérka Receptáře prima nápadů a mluvčí ČTÚ. 

Během krize ČT stála na straně vedení, přezdívá se jí proto moderátorka "bobovize". Podniká v oblasti navrhování a realizace zahrad, má firmu Leone Garden. V říjnu neúspěšně kandidovala za ODS ve sněmovních volbách.

S Uhdem souhlasí také předseda Syndikátu novinářů a člen etické komise Adam Černý, který je zároveň spolupracovníkem Hospodářských novin. "Mělo by to být uvedeno, jelikož je tu potenciální střet zájmů. Jestliže má něco společného s televizí, její kontrolní postavení by tam mělo být deklarováno," tvrdí.

Makrlíková navíc dostala v pořadu velký prostor. Byla ústřední postavou tří ze sedmi reportáží, což odpovídalo 14 minutám. Celý pořad má minut 40.

Radní ČT reagovala na dotazy serveru IHNED.cz podrážděně. "Já jsem čekala, kdy se někdo ozve. Kolega Presl, který je specialista na drogy, je xkrát v televizi jako odborník na drogy. Kolega Uhde, uznávaný dramatik, je v kdejakém pořadu. Členové rady, kteří jsou odborníci ve svém oboru, normálně v televizi vystupují. Jenom u mě je to problém. Pane Bože, já jsem zahradní architekt," obhajovala se.

Makrlíková: Nebudu líbat ruku řediteli

Že by se mohla dostat do střetu zájmů a za prostor, který jí ČT dala jako odbornici a podnikatelce, přizpůsobit své hlasování v radě, Makrlíková odmítá: "Jo, vy si myslíte, že když jsem já, bývalá moderátorka, která vystupovala dvacetkrát za měsíc v televizi, vystoupila v nějakém pořadu jako zahradní architektka, budu teď za to líbat ruku řediteli?"

Stejně tak nesouhlasí ani s tím, že dostala šanci udělat zdarma reklamu svému podnikání. "Prezentovala jsem tam rady do zahrady, ani jsem tam neprezentovala vlastní osobu," dodala.

Následně v SMS zprávě napsala, že "každý radní, který je na něco odborník, může bez nároku na honorář vystoupit". Zároveň to prý bere jako účelnou kampaň proti své osobě, jelikož se znovu uchází o post radní.

Česká televize vzkázala, že v prezentaci radní Makrlíkové jako zahradní architektky nevidí problém. "Zařazení reportáže s Danou Makrlíkovou-Eklovou, která je zkušenou zahradní architektkou a zároveň bývalou moderátorkou, navržené koproducentem pořadu, zcela odpovídalo dramaturgii pořadu a Česká televize s ním proto souhlasila. Dana Makrlíková-Eklová v pořadu vystupovala bez nároku na honorář a v rámci titulků byla označena její pozice v souladu s platnou legislativou," sdělila mluvčí televize Alžběta Plívová.

Podle šéfa Rady ČT Milana Uhdeho by se měl kvůli podobným případům zákon o České televizi změnit. "To je věc, kde zákon v pasážích o Radě ČT není úplně jednoznačný. Tam se říká, že se člen Rady ČT nemá autorsky podílet na práci ČT. Ale podílím se já, když vystoupím v rozhovoru o své knize? Nebo by mělo být striktně řečeno: člen Rady má vystupovat jen tehdy, když se pořad týká Rady ČT a její činnosti? To tam jasně řečeno není a mně to vadí," dodal Uhde.

Související