Útočník Martin Erat se v posledním duelu před olympijskou přestávkou dočkal prvního gólu v sezoně NHL. Český reprezentant byl jedním ze dvou střelců Washingtonu, kteří v 59. minutě zpečetili vítězství 3:0 nad New Jersey trefami do prázdné branky při power play Devils.

Střeleckou formu potvrdil další útočník nominovaný do Soči Ondřej Palát, který se dvěma góly podílel na výhře Tampy Bay nad Detroitem 4:2. Dvaadvacetiletý ligový nováček skóroval ve druhém utkání za sebou a celkově má na kontě už 14 branek.

V zápase mezi Washingtonem a New Jersey dlouho dominovali oba brankáři. Skóre otevřel až v 51. minutě domácí obránce Julien Brouillette, který si v druhém zápase v NHL připsal premiérový a zároveň vítězný gól.

Sedmadvacetiletý kanadský bek, který většinu kariéry strávil v nižší soutěži AHL, se prosadil ranou zápěstím od levého mantinelu. "Neměl jsem ani čas přemýšlet, co se vlastně stalo. Byl jsem trošku zmatený a zároveň ohromně šťastný. Dnes asi neusnu," radoval se Brouillette.

Víc přesných zásahů Capitals ani nepotřebovali, v brance totiž měli bezchybného Bradena Holtbyho, který zneškodnil všech 25 střel a vychytal třetí čisté konto v sezoně. "Myslím, že jsme tvrdě bojovali a většinu zápasu hráli podle našich představ. Bohužel, oni dali ten gól, my ne," litoval útočník Patrik Eliáš, kterého spolu s Jaromírem Jágrem a Markem Židlickým čekala dlouhá cesta do Soči.

Letenku v jednom ze speciálních letadel, která přepraví hráče z NHL na olympijský turnaj, měl zajištěnou také Ondřej Palát, jenž si dvěma góly do sítě Detroitu vysloužil ocenění pro druhou hvězdu zápasu.

Rodák z Frýdku-Místku nejprve ve 22. minutě vyrovnal na 1:1, 63 sekund před koncem třetí třetiny pak pojistil výhru trefou do prázdné branky při power play Red Wings. Vítězný gól vstřelil za stavu 2:2 v 57. minutě Alex Killorn a zajistil pro Tampu výhru i ve čtvrtém vzájemném duelu v této sezoně.

Výrazný podíl na tom měl i brankář Ben Bishop, který si připsal 31 úspěšných zákroků. O tom, že bude chytat, se přitom rozhodlo až těsně před utkáním, poslední dobou ho totiž trápí bolavé zápěstí. "Jestli se nepletu, tak o tom, že půjde do branky, jsme se rozhodli asi čtyři minuty před nástupem na led," řekl trenér Jon Cooper.

Ve čtvrtém utkání v řadě a v sedmém z posledních devíti bodoval útočník David Krejčí, jenž dvěma asistencemi přispěl k vysokému vítězství Bostonu 7:2 nad Ottawou.

Na olympiádu tak míří s 50 body jako nejproduktivnější český hokejista v NHL, když na prvním místě o bod přeskočil dosud vedoucího Jaromíra Jágra.

Do Ruska se vypraví také obránce Ladislav Šmíd z Calgary, přestože nedohrál sobotní zápas na ledě Philadelphie. Šmíd strávil na ledě jen devět minut a kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům v dolní části těla vůbec nenastoupil do třetí třetiny.

Podle informací kanadských novinářů by ale zranění nemělo být vážné a český bek by neměl o olympijské hry, na které se chystá vypravit celá jeho rodina, přijít.

Flyers nakonec utkání vyhráli 2:1, na druhý gól přihrál další český reprezentant Jakub Voráček. Domácí gólman Ray Emery zlikvidoval 32 z 33 střel, o čisté konto ho připravil až necelé tři minuty před třetí sirénou Matt Stajan.

Ještě blíže měl k vychytané nule finský gólman Kari Lehtonen v brance Dallasu, který porazil Phoenix 2:1. Lehtonena překonal až 16 sekund před koncem základní hrací doby Radim Vrbata trefou při přesilovce, kterou "Kojoti" ještě umocnili hrou bez brankáře. Vyrovnat se jim už ale nepodařilo.

V sobotu měla NHL na programu posledních deset zápasů, nyní se kvůli olympiádě na 16 dnů přeruší. Znovu se rozeběhne 25. února utkáním Buffalo – Carolina.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Calgary 2:1, St. Louis - Winnipeg 4:3 po sam. nájezdech, Boston - Ottawa 7:2, Toronto - Vancouver 3:1, Dallas - Phoenix 2:1, Tampa Bay - Detroit 4:2, NY Islanders - Colorado 2:5, Washington - New Jersey 3:0, Nashville - Anaheim 2:5, Carolina - Montreal 1:4.