Zásah ČNB dnes s odstupem a exkluzivně pro Ekonom hodnotí dva velikáni české ekonomiky: Václav Klaus a Jan Švejnar. Přečtěte si ukázky z jejich komentářů. Celé texty najdete v aktuálním Ekonomu.

Václav Klaus: ČNB na vlně kolektivní nezodpovědnosti

Devizové intervence ČNB byly, jsou a zůstávají bezprecedentním krokem. Nadále si kladu otázky nad jejich smysluplností a nestalo se nic, co by mé vážné pochybnosti mohlo rozptýlit.

Proto opakuji: Je oprávněné a potřebné strašit laickou veřejnost a podnikovou sféru slovem deflace jako symbolem nějakého mimořádně hrůzostrašného ekonomického jevu? Existovala v České republice skutečně reálná hrozba deflace? Je pouhý, velmi nemilý a nepříjemný, již řadu let trvající "ne-růst" onou deflací?

Může měnová intervence ČNB nastartovat ekonomický růst nebo k tomu alespoň přispět? A jaké byly motivy tohoto rozhodnutí ČNB? Jestli dojde v následujících měsících k oživení ekonomiky, interpretační spor zůstane zachován. Došlo k urychlení ekonomického růstu kvůli zásahu ČNB, nebo bez ohledu na něj, nebo dokonce navzdory zásahu?

ČNB svůj krok patrně učinila na základě očekávání budoucí deflace, kterou jí signalizuje její makroekonomický model. K předpovědím tohoto typu jsem skeptický a nemyslím si, že jsou dostatečným argumentem pro zásadní kroky hospodářské politiky. I kdyby bylo pravdou, že bychom po dvě čtvrtletí roku 2014 prožívali cenový pokles, je otázkou, zda by jeho důsledky byly tak dramatické, aby opravňovaly tuto intervenci.

Jan Švejnar: Intervence jsou vždy něco za něco

Součástí vysvětlení kroků centrální banky měl být i fakt, že ve většině intervenci je to vždy "něco za něco". Oslabení měny je na jedné straně prospěšné pro podniky vyrábějící v České republice, a výhodné tudíž i pro nezaměstnané (či pro lidí ohrožené nezaměstnaností), protože se zvyšuje konkurenceschopnost domácích firem a s tím roste poptávka po pracovní síle.

Na straně druhé jde o negativní zprávu pro lidi, kteří těmito riziky netrpí a kteří vidí především to, že se s depreciací koruny zvyšují ceny dovozních artiklů. Součástí dobrého vysvětlení měl být i apel na občany, že v této intervenci je negativní efekt společenský převážen pozitivním.

Z tohoto celkového nepochopení širších dimenzí intervence ČNB také plynou současné výpady na adresu ČNB či osobně guvernéra Singera, jehož považuji za velmi dobrého ekonoma. Relevantní otázkou tedy nebylo, zda intervenovat, nebo ne, ale to, zda intervence mají přijít okamžitě anebo situaci déle sledovat a intervenovat popřípadě později.


obalka Ekonom 62014- Jaké byly podle Václava Klause skutečné motivy centrálních bankéřů?

- Jak jsou podle Jana Švejnara intervence ČNB spojeny s otázkou eura?

- A jak reagovali na oslabení měny naši předkové v době první republiky?

Celé exkluzivní komentáře Václava Klause a Jana Švejnara a velké téma k intervenci ČNB najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se