Nákupy vlaků na dluh v eurech se do loňského hospodaření Českých drah vepíšou ztrátou 360 milionů korun. Způsobilo to oslabení koruny v důsledku listopadové intervence ČNB.

Odhad manažerů státního dopravce byl přitom ještě na konci listopadu o něco optimističtější. Hovořil o kurzové ztrátě 311 milionů způsobené navýšením ceny úvěrů v eurech od zahraničních bank.

"Celkové ztráty na změnách kurzů loni dosáhly účetní hodnoty přes 600 milionů. Z toho zásah ČNB vyšel České dráhy na 360 milionů korun," řekl IHNED.cz šéf ČD Dalibor Zelený.

Ke ztrátě došlo navzdory tomu, že český železniční dopravce používá proti pohybům kurzů zajištění ve formě takzvaného hedgingu. Tedy že pro určité případy fixuje jeho hodnotu.

"Tato strategie ale se zásahy typu loňské intervence počítat nemůže," dodal Zelený, který má pracovní smlouvu do konce února. Spekuluje se o tom, že si ministr dopravy dosadí nového generálního ředitele. Ke své budoucnosti v čele firmy se nyní nechce vyjadřovat.

Intervence ČNB znamenaly jednorázový zásah do ekonomiky drah pro rok 2013. Důsledky slabší koruny ale budou dráhy pociťovat i letos. Třeba nákup sedmi nových vlaků Railjet od Siemensu se prodraží o 100 milionů korun.

Za tyto moderní soupravy budou ČD doplácet letos 1,87 miliardy korun. První splátka bude v květnu. Manažeři očekávají také to, že budou dráž nakupovat naftu, na niž jezdí například motorové vlaky.

O 200 milionů víc na úrocích

Generální ředitel Českých drah Dalibor ZelenýStátní firma také řeší své zadlužení. Pro představu: na nové soupravy si půjčila celkem 25 miliard korun. Loni stály úroky za tento dluh 630 milionů korun.

Letos to bude více, protože dluh ještě vzroste.

"Na úrokových nákladech budeme platit o 200 milionů více, což jsou poměrně velké pálky, na které si musíme vydělat. Meziroční růst je daný hlavně růstem dluhu na investice. Máme z minulosti uzavřené smlouvy na víc peněz, než máme k dispozici," dodal generální ředitel Dalibor Zelený (na snímku).

Více o hospodaření firmy čtěte v rozhovoru s Daliborem Zeleným v pátek odpoledne na IHNED.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru