Kvůli hackerským útokům se loni mimo provoz ocitly stránky mobilních operátorů či zpravodajské weby. Poskytovatelé internetových služeb se proto rozhodli proti tomuto nebezpečí sjednotit.

Seznam, Cesnet a další společnosti založily alianci Bezpečná VLAN, která má zajistit dostupnost služeb díky pomoci jiného poskytovatele. Uvedlo to sdružení NIX.CZ, na jehož půdě iniciativa vznikla.

K projektu se přidaly také firmy Active 24, CZ.NIC, Dial Telecom či Telefónica CR. Firmy tak chtějí lépe odolávat útokům typu DoS, kterým musely čelit například loni v březnu.

"Z pohledu lokální české společnosti vnímáme vstup do Bezpečné VLAN jako příspěvek k bezpečnějšímu internetu u nás. Je to další díl skládačky strategie obrany pro případ útoku na naši a českou infrastrukturu. Zároveň je to důkaz toho, že nám na chodu české internetové infrastruktury záleží," uvedl technický ředitel Seznamu Vlastimil Pečínka.

Kvůli útokům DoS (Denial of Service) nebo spíše DDoS (Distributed Denial of Service), kdy jsou internetové stránky zahlcené velkým množstvím požadavků na přístup, se v minulém roce ocitly mimo provoz například některé zpravodajské weby, stránky bank nebo mobilních operátorů.

V případě takového útoku může člen projektu upřednostňovat propojování prostřednictvím Bezpečné VLAN a svým zákazníkům nabízet dostupnost služeb díky ostatním členům.

Účast v projektu Bezpečná VLAN je spojená s řadou podmínek, které jsou zakotveny v pravidlech. Účastník musí být například určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin.

Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Projekt vznikal v průběhu minulého roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru