Čínští investoři se čím dál více zajímají o Evropu. V loňském roce na tomto kontinentu koupili rekordních 120 podniků či podílů v nich.

Vyplývá to ze studie, kterou v pátek na svých internetových stránkách zveřejnila německá divize poradenské společnosti EY.

Roční počet čínských akvizic v Evropě se tak za posledních deset let více než ztrojnásobil. Největší zájem měli loni čínští investoři o firmy v Německu a Velké Británii.

S odstupem následuje v hledáčku Číňanů Francie, Itálie a Švédsko. Česko v první desítce zemí, ve kterých čínští investoři nakupují firmy, není. 

Za růstem zájmu čínských investorů o Evropu podle EY stojí snaha čínských podniků expandovat na zahraniční trhy a získat přístup k novým technologiím.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Čínským podnikům už nestačí být pouhou výrobnou pro svět. Sami chtějí expandovat do zahraničí a vstupovat na nové trhy," říká Yi Sun ze společnosti EY s tím, že navíc se čínští investoři chtějí profilovat jako inovátoři. A k tomu potřebují přístup k evropskému know-how. 

V Německu loni čínské firmy loni uskutečnily 25 akvizic. Stejně tolik "nákupů" proběhlo i ve Velké Británii. Podle EY ale není pravděpodobné, že by čínští investoři plánovali získané aktivity uzavřít a přesunout do Číny.

"Většina investorů zde hodlá získat nové zákazníky, nechce pouze co nejlevněji vyrábět v Číně. Označení Made in Germany (Vyrobeno v Německu) má navíc v Číně stále velkou vážnost," píše se v analýze.

Největší zájem mají čínští investoři o firmy z automobilového průmyslu. Dalším cílem pozornosti a akvizic pak jsou podniky, které působí v oblasti spotřebního zboží a realit.