Pokus Nečasovy vlády o reformu penzí chce nová ministryně práce Michaela Marksová-Tominová definitivně ukončit za dva roky. Podle jejího plány by od ledna 2016 už nemělo být možné posílat část sociálních odvodů do spoření u fondů - lidé si tak už nebudou moci spořit na důchod v takzvaném druhém pilíři. 

"Domníváme se, že k 1. lednu 2016 by nemělo být umožněno přispívat do druhého pilíře," řekla ministryně. Na konci loňského roku u fondů spořilo 84 000 lidí, o peníze prý přijít nemohou. "Náš zájem v žádném případě není tyto lidi poškodit," dodala.

Ministryně chce připravit novou reformu penzí. Navrhovat ji bude tým, v němž by měli být koaliční i opoziční politici, demografové, ekonomové, sociologové, odboráři i zaměstnavatelé.

Zohlednit by měli stárnutí společnosti, rostoucí počet seniorů i úbytek dětí. "Měli by spočítat, jak si můžeme dovolit dále platit penze z veřejného pojištění (důchodového systému)," sdělila ministryně.

Podle koaliční dohody má tým připravit úpravy zdanění práce a důchodového systému, které by platily od roku 2017. Zahrnovat mají třeba stanovení maximální věkové hranice pro odchod do penze či posílení zásluhovosti při výpočtu důchodu či narovnání transferu mezi rodinou a společností.

Lidovci už dřív mluvili o tom, že by se v penzi měl zohlednit počet vychovaných dětí.

V rámci reformy Nečasovy vlády mohli zájemci od loňského ledna přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, k tomu museli přidat částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Kabinet si od změny sliboval zlepšení kondice veřejného důchodového systému, který je léta v dluzích, a jeho udržitelnost.

O druhý pilíř reformy ale nebyl zájem. Podle expremiéra Nečase (ODS) za tím byla negativní kampaň sociálních demokratů. Ti od počátku avizovali, že pokud budou po volbách ve vládě, druhý pilíř zruší.

Koalice se k tomu teď zavázala i ve své smlouvě. V ní uvedla, že druhý pilíř sloučí se třetím, tedy s dobrovolným penzijním spořením.