S platným občanským průkazem nebo pasem si přišla v pondělí vyzvednout své vklady zhruba třetina klientů zkrachovalého Metropolitního a spořitelního družstva (MSD). Celkem jim během prvního dne Česká spořitelna vyplatila 4,5 miliardy korun.

Začátek výplaty peněz klientům zkrachovalé kampeličky probíhal bez problémů. "Výplaty probíhají zcela hladce. Máme bohaté zkušenosti i s objemnějšími výplatami, jako je například výplata dividend ČEZ," uvedla k tomu mluvčí spořitelny Helena Matuszná.

Právě přes pobočky České spořitelny začal vyplácet náhrady Fond pojištění vkladů. Celkem vyplatí 13600 klientům kampeličky 12 miliard korun. Půjde tak o druhou nejvyšší výplatu v historii fondu po náhradách pro klienty zkrachované Union banky v roce 2003.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

Převážná většina výplat je podle České spořitelny, která záštitu nad nimi převzala, provedena bezhotovostně. V hotovosti si klienti odnesli během prvního dne výplat zhruba 140 milionů korun. Vklady fond vyplatí včetně úroků a to podle stavu ke 27. prosinci. Tehdy totiž fond obdržel od České národní banky oznámení o neschopnosti družstva dostát závazkům.

Klienti získají zpět vklady ve výši 100 procent, maximálně ovšem do částky 100 tisíc eur. V přepočtu tak vychází na jednoho vkladatele nejvýše 2,74 milionu korun.

Na pobočkách České spořitelny se přitom ani zdaleka nemusí tvořit fronty, náhrady totiž bude fond vyplácet po tři roky. Nejpozději si tak klienti zkrachovalé kampeličky můžou své peníze vyzvednout do 27. ledna 2017. Pro výplatu stačí, pokud si s sebou přinesou platný průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas.

Na náhradu mají nárok fyzické i právnické osoby, které byly vkladateli k 27. prosinci 2013. Kromě nich mají na výplatu nárok i dědicové a jejich právní nástupci. Naopak výplatě nepodléhají členské vklady klientů družstva.

Metropolitní spořitelní družstvo poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna asi o týden dřív.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru