Ministr financí v demisi Jan Fischer ve čtvrtek rozhodl o změně stanov a snížení počtu členů dozorčích rad u pěti státních firem. Jde o Český Aeroholding, ČEPRO, Mero, Centrum - F a Prisko. Počet členů dozorčích rad se sníží z 39 na 31.

U dalších firem ovládaných ministerstvem mají změny v průběhu roku následovat. Změny přišly v posledním týdnu úřadování vlády Jiřího Rusnoka.

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Šrámka jde o pokračování procesu zavádění nové koncepce výkonu akcionářských práv. Jejím cílem jsou úspory a zvýšení efektivity výkonu akcionářských práv státu. V rámci změn bude také nově jmenován tříčlenný výbor pro audit u společností Čepro a Český Aeroholding.

Ministerstvo upozornilo, že jde o první fázi změn ve společnostech s majetkovou účastí státu. Změny u dalších firem by měly následovat, a to v únoru u firem Thermal, Explosia, Výzkumný a zkušební letecký ústav a IMOB. V dubnu přijdou na řadu Česká exportní banka a EGAP a v červnu ČEZ.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ministerstvo financí loni mělo více než 40procentní podíl ve 26 společnostech, o rok dříve to bylo 28 firem.

Nově se loni do seznamu dostalo Kongresové centrum, u kterého ministerstvo financí loni navýšilo základní kapitál o dvě miliardy v souvislosti s oddlužením centra. Naopak podíly v Letišti Praha a ČSA byly v během roku 2012 převedeny do Českého Aeroholdingu.

Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající v oboru letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby. Celá skupina dosáhla v roce 2012 hrubého zisku 2,6 miliardy korun.

Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 000 metrů krychlových. K dispozici má skladovací nádrže o celkové kapacitě 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil.

Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Společnost Centrum - F vznikla v srpnu 2013 změnou ze společnosti PPP Centrum. Tu stát založil v roce 2004 s tím, že bude propagovat a řídit projekty, do nichž vstoupí soukromí investoři společně s veřejnými financemi. Firma Prisko má od začátku devadesátých let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské škodovky. Obě firmy stoprocentně ovládá MF.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru