Z asijské mašiny, které se během současné krize podařilo zachovat růst světové ekonomiky na přijatelné úrovni, se během roku 2014 stane nejslabší článek. Rozvíjející se asijské státy totiž přešlapují na místě, a tudíž i na Evropu dopadnou problémy jejího nejlepšího exportního partnera.

Pro Asii to však nutně nemusí znamenat špatnou zprávu, protože jí zpomalení jenom prospěje a bude mít čas na to si svůj ekonomický model pořádně promyslet.

Blížící se změny v rozvojových státech Asie lze nejlépe popsat pomocí vývoje investic v poměru k HDP. Toto měřítko nám totiž ukazuje, jak se ekonomice daří posilovat nové kapacity a produkci. V případě vyrovnané ekonomiky a normálního hospodářského cyklu právě investice vyjádřené jako procento HDP slouží ke sledování celkového růstu HDP. 

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru