Celkové náklady okolo 50 miliard dolarů, sportoviště za 6 miliard, celková částka předražená o 416 procent. To jsou údaje o ceně za blížící se olympiádu v Soči. Nejneobvyklejší je první suma, respektive její bližší rozbor. Olympiádu v Soči totiž dělá historicky nejdražší infrastruktura, která se kvůli hrám vybudovala. A tu zase prodražuje korupce.

Symbolicky to ukazuje srovnání dvou čísel. Zatímco náklady na vybudování všech sportovišť činily podle serveru Bussinessweek 6 miliard dolarů, pouze vybudování padesátikilometrových propojovacích cest (kombinace dráhy a dálnice) přišla na 8,7 miliardy dolarů. To je zároveň víc, než stály celé minulé hry ve Vancouveru dohromady.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hry v Soči se s předpokládaným rozpočtem 50 miliard dolarů stávají nejdražšími v historii. Prodražují je hlavně investice do infrastruktury. Alespoň primát mezi zimními olympiádami Soči přináší i náklady na samotné "sportovní výlohy".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.