Příběh Jana Švrčka zveřejňujeme v plném znění a bez jiných než stylistických redakčních zásahů. Text nevyjadřuje názor redakce.

 

V roce 2008 jsme ve Vietnamu založili s místním podnikatelem, kterého jsme znali z ČR, společnou akciovou společnost Viet Sec. Zaměřuje se na těžbu a zpracování kamene a jsem jejím většinový vlastníkem. Naše firma do Vietnamu přivezla technologickou linku a těžební zařízení a úspěšně vše zprovoznila.

 

Po zahájení těžby se rozběhl úspěšný byznys, ale vzápětí jsem zjistil, že mě vietnamský společník podvádí. Systematicky pracoval na tom, aby pomocí podvodů, zfalšovaných podpisů a zápisů z valné hromady snížil hodnotu mé investice a tím zpochybnil celý můj vklad do společnosti.

 

Začal jsem ihned jednat. Zajistil jsem účetnictví, spoustu listinných důkazů o jeho podvodech a převzal jsem vedení podniku. Podal jsem zároveň trestní oznámení, žalobu k soudu a požádal jsem vietnamské úřady, aby vykonaly všechny kroky k ochraně mé investice.

 

A právě tady začíná můj absurdní příběh, který trvá už tři roky. Nejenom že jsem se žádné ochrany nedočkal, ale mou akciovou společnost začali řídit úředníci, kteří nedovolili odvolat ředitele a bránili mi zhodnocovat investici. Vše vyvrcholilo zavřením kamenolomu a propuštěním všech zaměstnanců.

 

Pokud se ve Vietnamu váš místní společník rozhodne převzít celou akciovou společnost a zaplatí si celníky, banky a vysoce postavené úředníky v provincii i v Hanoji, nemáte jinými slovy jako cizinec nejmenší šanci.

 

Prokazatelné porušování nejenom mezinárodních zákonů ze strany vietnamských úřadů a policie je jednoznačně namířeno proti mně. Cíl je jediný, bránit mi v řízení naší akciové společnosti, zdržovat a spoléhat se na to, že po třech letech marného boje sám odejdu a nebudu do prodělečného podniku investovat další peníze.

 

A náš stát? Musím říci, že se o nás pořád někde mluví, ale jenom mluvit nestačí. A kde je vymahatelnost dodržování podepsané mezinárodní smlouvy o ochraně investic?

Související