Tomáš Sedláček, David Graeber, Roman Chlupatý

(R)evoluční ekonomie: O systému a lidech

2013, 65. pole

 

SEDLÁČEK: A to je jádro celé debaty o Řecku. Je Řecko součástí evropské rodiny? Nebo je jen součástí trhu? Pokud si někdo z mé rodiny nebo přátel, z mého okolí, z mého řekněme referenčního kontextu zlomí nohu, poběžím mu hned pomoci. Ani o tom nebudu nějak moc přemýšlet. Pokud si ale zlomí nohu můj pekař, půjdu k jinému; to nikdo nikomu nemůže mít za zlé. V tomto vztahu mi totiž nejde o pekaře, nýbrž o pečivo, které mi pekař jen zprostředkovává. Tyto dva druhy vztahu dobře popisuje Martin Buber, když mluví o rozdílu, říkáme li „já a ty“, nebo „já a ono“. Trh přitom reprezentuje užitný vztah „já a ono“.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.