Den po etapovém vítězství dojel Aleš Loprais s tatrou na Rallye Dakar čtvrtý a stejná pozice mu dál patří i v neoficiálním průběžném pořadí. V kategorii kamionů vyhrál 11. etapu v chilské poušti Atacama ruský jezdec Andrej Karginov s kamazem a sesadil z prvního místa Nizozemce Gerarda de Rooye, který na něj nyní ztrácí osm minut.

Mezi motocykly pokračovala opět stíhací jízda Cyrila Desprese. Pětinásobný šampion Dakaru dojel do cíle druhý, necelé tři minuty za vedoucím jezdcem celkového pořadí Markem Comou. Po nevydařeném úvodu letošního ročníku se tak v pořadí posunul už na šestou příčku.

Závodníci ve čtvrtek absolvovali více než šestisetkilometrovou rychlostní zkoušku, ti nejrychlejší ji zvládli za šest hodin. Loprais za Karginovem zaostal o 22 minut, v celkovém pořadí mu na třetího Eduarda Nikolajeva chybí 42 minut.

V kategorii automobilů zvýšil španělský lídr průběžného pořadí Nani Roma náskok před obhájcem titulu Stéphanem Peterhanselem ze dvou na pět a půl minuty. Mezi motocykly vyhrál etapu Španěl Marc Coma, v čele má už bezmála hodinový odstup před krajanem Joanem Barredou a po letech 2006, 2009 a 2011 míří ke čtvrtému dakarskému triumfu.

Etapa podle Comy rozhodně snadná nebyla. "Byl to opravdu těžký den. Na startu mě potkal pád, naštěstí nešlo o nic vážného. Pak jsem se snažil držet dobré tempo," popsal pro web závodu svoji cestu ke čtvrteční výhře. "Důležité je držet se pořád ve hře a být opatrný, ještě jednu těžkou etapu máme před sebou," uzavřel.

Do cíle ve Valparaísu chybějí závodníkům ještě dvě etapy.

Rallye Dakar - 11. etapa (Antofagasta - El Salvador)

Neoficiální výsledky:

Automobily (605 km): 1. Terranova, Fiuza (Arg., Portug./Mini) 5:58:00, 2. Roma, Perin (Šp., Fr./Mini) -10:57, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -12:38.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Perin 45:01:54, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -5:32, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -56:01.

Motocykly (605 km): 1. Coma (Šp./KTM) 6:36:08, 2. Despres -2:51, 3. Pain (oba Fr./Yamaha) -5:28, ...21. Pabiška (ČR/KTM) -45:40.

Průběžné pořadí: 1. Coma 48:24:41, 2. Barreda (Šp./Honda) -52:36, 3. Viladoms (Šp./KTM) -2:07:56, ...16. Pabiška -7:37:03.

Kamiony (605 km): 1. Karginov 6:22:32, 2. Nikolajev (oba Rus./Kamaz) -14:18, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -15:51, 4. Loprais (ČR/Tatra) -22:36.

Průběžné pořadí: 1. Karginov 48:25:17, 2. De Rooy -7:56, 3. Nikolajev -1:35:51, 4. Loprais -2:17:56.