Co je na výsledcích už čtvrté takové ankety podstatné? Především to, že jen 31 z 200 poslanců je pro to, aby stát společnosti ČEZ přiklepl garantovanou výkupní cenu elektřiny, tedy pevnou záruku návratnosti dvou nových reaktorů (viz Graf 2).

To je kvůli neústupnosti největší české firmy a obavě jejího vedení z výrazného poklesu dividendy zásadní věc. Taková, která přebíjí skutečnost, že jinak s dostavbou třetího a čtvrtého temelínského bloku stále souhlasí 133 zákonodárců (viz Graf 1).

Sněmovna je v celé věci nepominutelná. Garantovaná cena nebo jiná dotace, například z daní, by se musela stanovit zákonem, který se nyní zdá být neprůchodný. A to bez ohledu na přípravy resortu průmyslu, kde takovou normu pro všechny "nízkouhlíkové" zdroje energie včetně atomu sepisují.

A generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v minulých měsících několikrát prohlásil, že bez garance stavět nebude.

Plány na rozšíření domácí jaderné energetiky tedy brzdí čistá ekonomika: otázka, zda se investice za nějakých 250 miliard korun při poklesu evropských cen za elektřinu vůbec vyplatí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku