Menší pozdvižení mezi přítomnými dělníky způsobil legendární hokejista Wayne Gretzky, který zavítal na baseballový stánek Dodger Stadium. Ten je už od roku 1962 domovem slavných Los Angeles Dodgers, ale 25. ledna bude hostit duel NHL pod širým nebem mezi Los Angeles a Anaheimem. Práce se zastavila, v permanenci byly naopak mobilní telefony, na něž dělníci zaznamenávali cenné fotografie. Jen se tak potvrdilo, že i téměř po 15 letech od konce aktivní kariéry má Gretzky stále status obrovské hvězdy.

Gretzky ve společnosti dalšího velikána Luca Robitaillea, který je šéfem obchodních operací Kings, a současného kouče Anaheimu Bruce Boudreaua přivítali kamion, jenž přivezl do dějiště zápasu chladicí zařízení. Přípravy na zápas už jsou v plném proudu a led by se měl začít vyrábět ve čtvrtek.

Kanadský hokejista s přezdívkou "The Great One" věří, že půjde o mimořádnou událost. Další krok k popularizaci hokeje v jižní Kalifornii, o kterou se Gretzky sám zasloužil obrovským dílem po šokujícím příchodu z Edmontonu do "Města andělů" v roce 1988. "Jsem pyšný, že se to podařilo. Půjde o fantastický den pro hokej jako takový," uvedl Gretzky v rozhovoru pro oficiální web soutěže.

"Je to něco opravdu speciálního. Zápasy venku se staly něčím magickým. Je unikátní, když nejlepší hráči světa hrají venku na otevřeném kluzišti, sněží na ně a bojují s větrem. Diváci si to užívají a mají si o čem povídat," připomněl Gretzky.

"A tady může přijít ještě něco úplně jiného, neboť tady může být přes 60 stupňů (Fahrenheita) a docela teplo," nastínil Gretzky počasí, které by odpovídalo zhruba 16 stupňům Celsia. "Uvidíte lidi jen v lehkých bundách a sportovních svetrech," podotkl. "Hráči by se měli na ledě cítit dobře, a když to tady na stadionu Dodgers proběhne v takhle parádním počasí, nebude to dobře jen pro Kings a Ducks, ale bude to něco mimořádného i pro celou NHL," doplnil Gretzky.

Z toho, že by takové teplo nesvědčilo kvalitě ledu i hry, obavy nemá. Společně s Robitaillem vzpomínali v této souvislosti na exhibiční duel v poušti v Las Vegas, kde byla největší překážkou invaze sarančat. "Lidé někdy zapomínají, že v halách bývá také docela teplo," řekl Gretzky, jenž se v dětství hokeje venku něco nahrál.

Šlo o hodiny, které se počítaly na tisíce. Venku byla sice obrovská zima, ale malý Wayne trávil od svých tří do 12 let denně venku na ledě osm až 10 hodin. Před školou, po škole, pořád... "Hrozně jsem si to užíval; vlezli jste na led a hráli si na to, že jste Gordie Howe. Nebo že jste právě vyhráli rozhodující sedmý zápas v play off. Všichni jsme to dělali, na tom se nic nemění," vzpomínal Gretzky.

Kromě dělníků pracujících na jevišti pro velkou hokejovou slávu se v lovce cenných relikvií proměnil v pondělí i devětapadesátiletý Boudreau, velký fanoušek Gretzkého. "Pravým důvodem, proč jsem dnes tady, je to, že ještě nemám Waynův podpis. A určitě ho budu chtít dostat, než zase odjedu," vtipkoval Boudreau, jehož tým je zatím nejlepším celkem sezony.

Zápas pod širým nebem se odehraje den před třiapadesátinami suverénního lídra historických tabulek bodování NHL a rovněž držitele mnoha rekordů. "Nesmím zapomenout, abych měl pro Wayna připravený dort," plánoval Robitaille, jenž v Los Angeles odehrál většinu své kariéry ve slavné lize a drží v klubu stále řadu rekordů. "Je skvělé, že je tady u toho a bude i v den zápasu. Bez něho by to nešlo. Je to takový náš Babe Ruth," porovnával Robitaille s připomínkou slavného hráče baseballu.

Související