Ekonomická svoboda je v České republice rok od roku lepší. Děje se tak alespoň podle metodiky think tanku The Heritage Foundation a deníku Wall Street Journal. V jimi připravovaném žebříčku si totiž Česká republika soustavně vylepšuje svou pozici.

V aktuálním vydání indexu ekonomické svobody si Česko se ziskem 72,2 bodu ze 100 možných polepšilo jak relativně, tak i absolutně. Zisk 1,3 bodu oproti loňskému roku řadí Českou republiku na 26. místo ze 178 posuzovaných ekonomik. Loni bylo Česko devětadvacáté.

Experti připravují žebříček porovnáním desítky kvantitativních a kvalitativních ukazatelů seskupených do 4 kategorií: vláda práva, vládní omezení, účinnost právních předpisů a otevřenost trhu. Pro aktuální žebříček pro rok 2014 jsou brána v potaz data z druhého pololetí roku 2012 a prvního pololetí loňského roku. Čím vyššího počtu bodů země dosáhne, tím vyšší by podle autorů měla být možnost jejich obyvatel individuálně nakládat se svým majetkem a prací.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.