Ekonomická svoboda je v České republice rok od roku lepší. Děje se tak alespoň podle metodiky think tanku The Heritage Foundation a deníku Wall Street Journal. V jimi připravovaném žebříčku si totiž Česká republika soustavně vylepšuje svou pozici.

V aktuálním vydání indexu ekonomické svobody si Česko se ziskem 72,2 bodu ze 100 možných polepšilo jak relativně, tak i absolutně. Zisk 1,3 bodu oproti loňskému roku řadí Českou republiku na 26. místo ze 178 posuzovaných ekonomik. Loni bylo Česko devětadvacáté.

Experti připravují žebříček porovnáním desítky kvantitativních a kvalitativních ukazatelů seskupených do 4 kategorií: vláda práva, vládní omezení, účinnost právních předpisů a otevřenost trhu. Pro aktuální žebříček pro rok 2014 jsou brána v potaz data z druhého pololetí roku 2012 a prvního pololetí loňského roku. Čím vyššího počtu bodů země dosáhne, tím vyšší by podle autorů měla být možnost jejich obyvatel individuálně nakládat se svým majetkem a prací.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru