Česká národní banka uzavřela loňské hospodaření se ziskem 73,2 miliardy korun. V roce 2012 přitom ČNB vykázala zisk zhruba 2,9 miliardy korun.

Důvodem nárůstu jsou v listopadu zahájené devizové intervence, které vedly k oslabení koruny.

Vyplývá to z – v pondělí zveřejněných – údajů o bilanci ČNB.

Centrální banka zisk pravděpodobně využije stejně jako v předchozím roce ke snížení kumulované ztráty 123,6 miliardy korun z minulých let.

"Přibližně jednou třetinou se na výši předběžného zisku podílely výnosy ze správy devizových rezerv. Dvě třetiny jsou výsledkem kurzových rozdílů plynoucích z tržního ocenění devizových rezerv centrální banky," řekl v pondělí tiskový mluvčí ČNB Marek Petruš.

ČNB již dříve uvedla, že lze očekávat, že ve střednědobém horizontu oslabení kurzu zlepší hospodaření ČNB. Oslabený kurz totiž zvýší korunovou hodnotu držených devizových rezerv, a tím vytvoří účetní zisk ČNB.

"V dlouhodobém horizontu zvýšení devizových rezerv přirozeně zvýší citlivost účetních výsledků ČNB na vývoj kurzu koruny, nicméně nebude to mít dle provedených výpočtů výrazný dopad na schopnost ČNB v budoucnu plně uhradit svou současnou kumulovanou ztrátu," uvádí centrální banka na internetu.

Zároveň dodává, že podle ústavy je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu, nikoli maximalizace jejího zisku.

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu.

Centrální banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Hospodaření ČNB:

Rok Zisk / Ztráta
2013    73,2 miliard Kč
2012      2,9 miliard Kč
2011    35,4 miliard Kč
2010    - 9,7 miliard Kč
2009   18,5 miliard Kč
2008   29,1 miliard Kč
2007 - 37,5 miliard Kč
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru