Na konci loňského roku podnikla ministryně spravedlnosti Marie Benešová právní krok, jehož důsledkem může být definitivní konec stíhání majitele důlního gigantu Czech Coal Pavla Tykače v kauze vytunelování více než 1,2 miliardy korun z CS Fondů z roku 1997. Zprávu přinesl deník Právo.

Ministryně v demisi ve své žádosti podané 30. prosince k Nejvyššímu soudu navrhuje zrušit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z loňského roku, které umožnilo miliardářovo obnovené stíhání za podvod.

Pokud by Nejvyšší soud vyhověl, případ by měl nadobro konečnou kvůli promlčení. Lhůta pro obnovení Tykačova stíhání totiž uplynula loni v únoru.

„V daném případě, s ohledem na běh promlčecích lhůt, by zrušení usnesení vrchního soudu znamenalo, že by celá ta kauza, celé trestní stíhání muselo být zastaveno,“ uvedl Matula. „Vešlo by v platnost původní usnesení o zastavení stíhání z roku 2008 a už by nebyla možnost řízení obnovit v neprospěch pana obviněného,“ potvrdil možný scénář dozorový státní zástupce CS Fondů Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Mou povinností je to vyhodnotit z hlediska porušení zákona. To jsem učinila. Jaké to má dopady, to už je druhá věc,“ sdělila Právu Benešová.

Zároveň odmítla, že by Tykačovi chtěla nějak pomoci. „Pana Tykače osobně vůbec neznám, takže mi na něm rozhodně nijak nezáleží,“ řekla.

Z jejího vyjádření pro Právo také vyplynulo, že je k osudu stížnosti spíše skeptická. „Moc si od toho neslibuji, je to jenom v důsledku právní čistoty, aby bylo zákonu učiněno zadost,“ uvedla.

Nečekaný krok

Tykač čelil kvůli CS Fondům obvinění už mezi lety 2006 a 2008, stíhání bylo ale zastaveno. Poté, co v souvisejícím procesu několik svědků přišlo s tvrzením, že strůjcem obřího tunelu byl právě miliardář, státní zástupce požádal o obnovu Tykačova stíhání.

Nejprve mu vyhověl Městský soud v Praze, jeho rozhodnutí vrchní soud potvrdil loni 7. ledna. Šlo o závod s časem právě kvůli blížícímu se vypršení promlčení lhůty.

Aktuální krok Benešové je o to překvapivější, že postup obou soudů loni v červenci posvětili i ústavní soudci, když smetli ze stolu Tykačovu stížnost.

Související