Návrat do devadesátých let, ke kterým se vážou nejhorší případy tunelování bank a podniků, připomínají dokumenty z kontroly České národní banky v Metropolitním spořitelním družstvu, které zveřejnil insolvenční rejstřík. Z největší krachující kampeličky v historii Česka s aktivy přes dvanáct miliard korun byly podezřele vyváděny stamilionové částky.

Už na jaře loňského roku přitom Finančně analytický útvar ministerstva financí, který bojuje proti praní špinavých peněz, zablokoval zhruba 2,6 miliardy korun při pokusu o vyvedení do zahraničí.

"Tohle není případ, že by se v dobré víře jenom špatně řídila firma," řekl Hospodářským novinám guvernér ČNB Miroslav Singer. "To, co se v tomto případě dělo, sankcionuje většinou ex post trestní procedura," dodal.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru