Okresy v západních a jižních Čechách začne letos T-Mobile pokrývat nejmodernější mobilní sítí s označením LTE. Jeden ze tří českých operátorů předpokládá, že rychlý přenos dat v některých místech stihne zavést ještě do konce roku.

Přesné plány pokrytí jednotlivých regionů však lidé z operátorských společností v tuto chvíli tají.

Není tak jasné, zda na frekvenci 800 MHz v tomto roce rozjedou nové sítě na Jindřichohradecku, Karlovarsku, Pelhřimovsku či v jiných "rozvojových" regionech, kde není všude dostupný kvalitní mobilní internet.

Jde o stále odkládanou proměnu, o níž operátoři v různých souvislostech mluví už řadu let. Jenže očekávané investice zatím nepřišly, superrychlý internet je k mání jen na několika málo místech v Česku. Naopak i v Praze je často problém najít signál 3G sítě, v porovnání třeba s Berlínem či Vídní je na tom velmi špatně.

Nyní mají všichni tři operátoři od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) nařízeno, že prvních 32 špatně pokrytých okresů musí "zrychlit" do dvou a půl roku. Atraktivní frekvence 800 MHz získali od ČTÚ v podzimní aukci kmitočtů. Nyní znovu slibují utratit za rozvoj 4G sítí velké peníze.

"V příštích patnácti letech odhadujeme investice na zhruba třináct miliard korun. Nejvýznamnější část z nich plánujeme na prvních pět let," vypočítává mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Telefónica CR, provozující operátora O2, nyní řeší dodavatele technologií do svých vysílačů. "V Praze a Brně už dodavatele technologie LTE máme. Tendr pro ostatní česká města bude následovat. Po jeho dokončení začneme s pokrýváním dalších oblastí ve druhé polovině roku," popisuje Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky.

Jen na pár místech

Naznačuje tak, že ani nejstarší český operátor nebude čekat na termín stanovený ČTÚ a regiony se špatnou dostupností mobilního internetu bude pokrývat už letos. V nákladech se bude Telefónica pohybovat v miliardových relacích, podobně jako T-Mobile.

"Konkrétní výši plánovaných investic do sítě LTE ale v tuto chvíli komentovat nemůžeme – jako společnost kótovaná na burze zveřejňujeme finanční výhledy pouze v rámci pravidelných finančních výsledků," dodává Jappel.

Nejmladší český operátor Vodafone přišel s odlišnou strategií. Podobně jako další dvě společnosti sice získal pásma na atraktivní frekvenci 800 MHz, ale se zaváděním LTE sítí na jejich získání nečekal.

"Na konci října - ještě před ukončením aukce kmitočtů - jsme představili plány výstavby LTE na frekvenci 900 MHz. První regiony jsme pokryli v prosinci loňského roku. Toto připojení tak můžou lidé už nyní využívat i mimo města v Plzeňském, Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a Středočeském kraji," tvrdí mluvčí Vodafonu Adéla Konopková.

I Vodafone říká, že ho čekají velké výdaje. "Příští rok budeme mít nejvyšší investice v poměru k příjmům za celou naši dosavadní historii v Česku. Investujeme velkou část peněz, které jsme získali prodejem společnosti Verizon," říká Konopková.

Co se týče získaných pásem na frekvenci 800 MHz, Vodafone čeká na nabytí právní moci, které předpokládá v řádu týdnů. Jakmile je oficiálně získá, začne budovat LTE i na nich.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru