Sedmačtyřicetiletý Richard Brabec (ANO) je možná nejkontroverznějším členem vznikající vlády. Pravděpodobně budoucí ministr životního prostředí léta prosazoval zájmy českého chemického průmyslu. Teď by se měl postavit na druhou stranu a hájit českou přírodu a ochranu ovzduší.

Na možný střet zájmů už od oznámení jeho jména upozorňují ekologické organizace, podle nich je zvláštní, že Brabec má bojovat proti tomu, co v minulosti pomáhal prosazovat.

"Pan Brabec je ze Svazu chemického průmyslu, který podporoval zmírnění evropských norem pro průmysl a utajování informací o chemickém znečištění, v nové roli by měl Integrovaný registr znečištění naopak hájit," tvrdí Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Jeho prohlášení je součástí stanoviska, které v pondělí rozeslala asociace českých ekologických organizací Zelený kruh. Brabcův bývalý zaměstnavatel a současný stranický šéf Andrej Babiš se ho zastal.

Richard Brabec

Narodil se 5. července 1966 v Kladně

Vzdělání: absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Současné funkce: člen Poslanecké sněmovny (od října 2013), místopředseda hospodářského výboru sněmovny; předseda dozorčí rady Lovochemie, a. s. (společnost je členem skupiny AGROFERT HOLDING, a. s., kterou vlastní šéf hnutí ANO Andrej Babiš); je členem představenstva Svazu chemického průmyslu ČR, vlivné lobbistické organizace.

Praxe: pracoval v řadě průmyslových podniků, především v chemičkách, mj. byl vedoucím odboru financování společnosti UNIPETROL, a. s., finančním ředitelem SPOLANA a.s. a v letech 2005-2011 generálním ředitelem Lovochemie, a. s.; působil či stále působí jako člen statutárních orgánů řady dalších společností; v minulosti pracoval jako generální sekretář Českomoravské komoditní burzy Kladno.

Působení v politice: člen hnutí ANO, předseda ANO v Ústeckém kraji; bývalý člen ODS, později Unie svobody, mimo jiné byl zastupitelem Středočeského kraje (2000-2004; za Unii svobody) a zastupitelem města Kladna (1990-1998; za ODS).

Rodina: ženatý, má dvě děti.

Zdroj: ANO/ČTK

Brabec byl v minulosti ve vedení dvou velkých chemiček - Lovochemie, která je součástí Babišovy skupiny Agrofert, a Spolany Neratovice.

"Ministerstvo průmyslu by mi bylo bližší, to je pravda, ale v rámci chemičky jsem se zabýval i dopady na životní prostředí. Proto jsem od našeho hnutí dostal interní nominaci," řekl už před časem týdeníku Respekt. "O té kontroverzi vím. Nebudu si lehat na koleje, kdybych se ministrem nestal," dodal.

Šéf ANO v pondělí odmítl kritiku některých ekologů, že by Lovochemie a další jeho firma Deza byly největšími znečišťovateli v krajích. Novinářům na pondělní tiskové konferenci po podpisu nové koaliční smlouvy nabízel prezentaci s přehledem investic, které Agrofert v oblasti životního prostředí v posledních letech udělal. A také vzkázal, že se koncem týdne se zástupci ekologických organizací sejde.

Výběr Brabce na post ministra životního prostředí Babiš hájil, ač podle jeho slov jako prvního oslovil Ladislava Mika, který už tuto pozici v minulosti zastával. Miko prý ale nabídku odmítl.

Babiš odmítá i to, že by byl Brabec ve střetu zájmů jako současný šéf dozorčí rady Lovochemie. "Já jsem překvapen, že vlastně už dopředu se tady inscenuje nějaký scénář, kde by pan Brabec měl tuhle pozici zneužívat. A rozhodně to jako odmítáme," řekl.

Ministrem životního prostředí nebo průmyslu?

Ekologové ve společném prohlášení apelují na budoucího ministra Brabce, aby přišel s plánem konkrétních opatření. A snaží se mu vybrat hlavní úkoly.

"Je velká otázka, zda je (Brabec) pro takové úkoly vhodnou osobou. Zatím jsme od něj zaznamenali jen prohlášení, že role ministra průmyslu by mu vyhovovala více," komentoval Jindřich Petrlík.

Ministerstvo životního prostředí podle ředitelky asociace ekologických organizací Zelený kruh Júlie Sokolovičové dlouhodobě nezvládá ani povinné evropské minimum. "Po třech letech personálního rozkladu, neplnění úkolů a devastujících rozpočtových škrtů musí nový ministr Brabec v úřadu udělat pořádek a znovu otevřít dialog s nevládními organizacemi i odbornou veřejností," uvedla Sokolovičová.

Ekologové několikrát podtrhli přehlížení resortu v minulých letech. "Z ministerstva byli vyhnáni nestraničtí odborníci a nahradili je laici se stranickými průkazkami v kapse. Richard Brabec se musí těchto amatérů na vedoucích pozicích ministerstva a rezortních organizací zbavit a znovu vytvořit funkční, odborný a respektovaný státní úřad," vzkázal Jiří Dlouhý, předseda Společnosti pro trvale udržitelný život.

Brabec nečelil ale jen kritice, ekologové v prohlášení kvitují, že stojí proti prolomení limitů těžby uhlí.

Česko je krůček od nové vlády

V pondělí odpoledne představily strany budoucí koalice kompletní seznam ministerských kandidátů. Zatímco KDU-ČSL i hnutí ANO nominace svých kandidátů potvrdily už dříve, sociální demokraté veřejnost se svými kandidáty oficiálně seznámili až v pondělí.

Do obsazení ministerstev nakonec může promluvit i Miloš Zeman. Je možné, že prezident odmítne jmenovat například Jiřího Dienstbiera, Lubomíra Zaorálka či Martina Stropnického.