Český energetický trh již začíná být nasycený. Počet provedených změn dodavatele elektřiny loni dosáhl 374 tisíc, meziročně o 21 procent méně než v roce 2012. V případě zemního plynu došlo k poklesu o 15 procent na 297 tisíc převodů.

Detailní pohled do čísel organizátora energetického trhu OTE ukazuje, že snížení se týká hlavně domácností. Pouze firemní velkoodběratelé uskutečnili v loňském roce více převodů odběrných míst k jinému dodavateli než o rok dříve - a jen v případě elektrické energie.

Energetický expert Jiří Gavor vidí za tímto vývojem dva klíčové vlivy. "Roste počet víceletých smluv s dodavateli, kterými jsou zákazníci vázáni. Druhým důvodem je rostoucí cenová konkurenceschopnost tradičních dodavatelů energií," říká Jiří Gavor.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Velcí hráči na energetickém trhu, jako je ČEZ, E.ON či Pražská energetika, totiž postupně ztrácejí pověst drahých a zkostnatělých molochů.

Naopak dnes umí nabídnout výměnou za víceleté smlouvy, fixaci cen či povinnou elektronickou komunikaci zajímavé úspory.

Naopak alternativním dodavatelům už dochází dech. Nákladný a často neetický podomní prodej energií téměř vymizel.

K růstu na trhu s energií pro malé odběratele se dnes užívají jiné nástroje - reklamní kampaně, účast v hromadných elektronických aukcích pro skupiny zákazníků nebo odkupování slabších konkurentů.

Porovnejte ceny jednotlivých dodavatelů pro rok 2014 na kalkulačce cen energií.

Více čtěte ve čtvrtek v týdeníku Ekonom.

Více čtěte v týdeníku Ekonom