V listopadu se z Česka vyvezlo úhrnem o 7,4 procenta více zboží než ve stejném období loni. Nejdůležitější položkou našeho exportu zůstávají i nadále strojírenské výrobky a auta, jejichž podíl na exportu vzrostl na 54,6 procenta.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků za hranice dosáhl 11,5 miliardy korun.

Zvýšil se zejména export silničních vozidel (o 9,1 miliardy korun) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3 miliardy korun). Dovoz byl meziročně vyšší o 11,2 %. Vzrostl především dovoz silničních vozidel a telekomunikačních zařízení (shodně o 3,1 mld. Kč).

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

V českém exportu roste mimo strojů a dopravních prostředků prakticky už jen zastoupení prodeje chemikálií (v listopadu 2013 to bylo 6,9 % z celkového objemu tuzemského exportu). Česká chemická výroba tak přispěla ke snížení celkového deficitu 3,5 miliardami korun.

Nejvíce v porovnání s listopadem 2012 propadl vývoz rostlinných a živočišných olejů (jehož zastoupení v exportu je ale jen 0,3 procenta). Prohloubil se také deficit obchodu s minerálními palivy a nápoji a tabákem (shodně o 0,1 miliardy korun). 

Sečteno a podtrženo, podle předběžných údajů přeshraniční statistiky ČSÚ se v listopadu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 20,5 miliardy a dovoz o 15,4 miliardy korun. Obchodní bilance skončila přebytkem 38,7 miliardy korun, meziročně o 5,1 miliardy více.

Statistika za 11 měsíců roku 2013

V lednu až listopadu vývoz z Česka stoupl o 1,6 % a dovoz stagnoval. Přebytek obchodní bilance dosáhl 344,7 miliardy korun, což představovalo meziroční zvýšení o 44,4 miliardy.

Růst přebytku byl zřejmý zejména u strojů a dopravních prostředků (o 30,1 miliardy korun) a průmyslového spotřebního zboží (o 14,6 miliardy).

Negativně bilanci ovlivnilo prohloubení deficitu u minerálních paliv (o 7,4 mld. Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru