Objem obchodů s akciemi na pražské burze loni klesl o 76 miliard na 175 miliard korun. Vyplývá to z údajů Burzy cenných papírů Praha.

Důvodem je podle analytiků absence zajímavých společností, slabá podpora centrální banky, vývoj ekonomiky i problémy hlavních emisí. Letos by se ale situace prý mohla zlepšit.

Obchody klesají nepřetržitě od roku 2007, kdy přesáhly bilion korun.

"Trend poklesu objemů obchodů na pražské burze je dlouhodobý a bohužel se zatím neobjevují známky stabilizace," řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Chybí podle něj nové atraktivní emise.

Ty současné mají své specifické problémy, zvláště některé velké tituly, dříve oblíbené mezi zahraničními investory, jako jsou ČEZ a Telefónica. Právě absence zahraničních investorů je stále citlivější, dodal.

"Důvodem poklesu byly vládní škrty, které vedly k prohloubení poklesu HDP, napjatá politická situace, celkový nezájem kupců o region střední Evropy kvůli slabé nebo žádné podpoře ekonomik ze stran centrálních bank a hrozbě intervence. Investoři vynakládali své peníze za akcie firem ve státech, kde je podpora ekonomik centrálními bankami velmi silná, ať to bylo v USA nebo Japonsku," uvedl analytik Patria Direct Ronald Schubert.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz vývoj přičítá větší atraktivitě a výnosu zahraničních trhů, malé a nevyvážené nabídce titulů na pražské burze, zhoršení hospodaření velkých titulů a zhoršení ekonomického prostředí loni v ČR.

BCPP: Obchody s akciemi

2013 - 175

2012 - 251

2011 - 371

2010 - 390

2009 - 464

2008 - 852

2007 - 1013

2006 - 849

2005 - 1041

2004 - 480

2003 - 257

Podle analytika J&T Banky Pavla Rysky vývoj souvisí s obecným poklesem tzv. obchodů na páku (zapůjčení prostředků k investici kromě prostředků vlastních) a také s úbytkem "růstových příběhů".

"Druhý faktor může být ten, že loňský rok znamenal celosvětově menší averzi investorů vůči riziku, tedy větší ochotu investovat do agresivnějších titulů. Pražská burza však má spíše dividendové tituly, které tak investory příliš nelákaly," podotkl.

Pro letošek nelze podle Hlinomaze čekat zásadní obrat, i když zájem o akcie by mohl relativně stoupat vzhledem k lepším vyhlídkám české ekonomiky.

"Bylo by úspěchem, pokud by se na pražské burze objevil nějaký nový, pokud možno velký titul. Po zkušenostech předchozích let jsme ale v tomto ohledu dosti opatrní," poznamenal.

Schubert se domnívá, že tento rok by měl být pro české akcie pozitivnější. HDP by se mělo pohybovat v plusu a také intervence ČNB by měla mít pozitivní efekt zejména pro zahraniční investory, neboť momentálně nakupují české akcie o zhruba pět procent levněji.

Index PX by měl vzrůst o zhruba desetinu. To by mělo přimět zahraniční investory začít kupovat dlouhodobě podceňované české akcie a tím zvednout likviditu na trhu, míní.

BCPP věří, že s ohledem na fakt, že ceny zejména amerických akcií jsou na rekordních hodnotách, a tudíž prostor pro jejich další růst není tak velký, přitáhne pozornost investorů region střední a východní Evropy, kde prostor pro růst ještě je.

"Jsme tedy z pohledu očekávání vývoje mírně optimističtí," uzavřel mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.