Vleklý spor mezi automobilkou Fiat a americkým fondem VEBA o menšinový podíl v americkém Chrysleru končí. Obě strany se podle agentury Bloomberg dohodly na částce, za kterou je zaměstnanecký penzijní fond ochotný svůj podíl v Chrysleru prodat. Fiat tak za 41,46procentní podíl zaplatí 3,65 miliardy dolarů. 

Po dokončení transakce, která by měla proběhnout do konce ledna, se Fiat stane jediným vlastníkem Chrysleru. Pod jednou střechou tak budou značky, jako je Ferrari, Jeep, Maserati nebo Dodge.

Fond VEBA sice již dříve avizoval, že nemá zájem držet akcie automobilky dlouhodobě a chce svůj podíl prodat, obě strany se ale nemohly dohodnout na vzájemně přijatelné ceně.

Zatímco Fiat ještě v září minulého roku odhadl cenu za menšinový podíl v Chrysleru na 4,2 miliardy dolarů, zaměstnanecký penzijní fond VEBA trval na tom, že tento podíl má hodnotu víc než dvojnásobnou. Požadoval totiž 10,3 miliardy dolarů.  

Pro Fiat je dokončení převzetí Chrysleru zásadní pro posílení na globálním trhu. Díky tomu bude mít lepší postavení v konkurenci s dalšími obřími hráči v automobilovém průmyslu jako je Volkswagen a General Motors. 

Fiat zaplatí zaměstnaneckému fondu Veba amerického syndikátu UAW 1,75 miliardy dolarů z vlastní hotovosti. Zbytek peněz bude podle AFP uhrazen formou mimořádných dividend. Chrysler se navíc podle agentury AP zavázal, že po uzavření dohody fondu vyplatí dalších 700 milionů dolarů. 

"Čekám na tento okamžik od prvního dne, kdy jsme byli v roce 2009 vybráni, abychom přispěli k obnově Chrysleru," uvedl podle AP v prohlášení předseda Fiatu John Elkann. 

Šéf Chrysleru Sergio Marchionne řekl, že dohoda vstoupí "do učebnic historie" a umožní vytvořit "pevného globálního automobilového výrobce s bohatou zkušeností, postoji a kompetencemi, které jsou na světě unikátní." 

Chrysler musel v roce 2009 požádat o bankrotovou ochranu a firmu zachraňovala vláda. Později získal pětinový podíl a kontrolu nad vedením podniku Fiat, který svůj podíl navýšil na 58,5 procenta. Zbylých 41,5 procenta má zaměstnanecký fond Veba. Podle dohody z roku 2009 má Fiat opci na koupi akcií fondu, ale dosud se obě strany nemohly dohodnout na ceně. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru