Zlato v uplynulých více než deseti letech přinášelo investorům každoročně zisky. Od začátku letošního roku se ale jeho cena snížila o více než čtvrtinu, a je tak na cestě k prvnímu celoročnímu poklesu za 13 let.

Tempo propadu je dokonce nejrychlejší za posledních 30 let.

Investoři do žlutého kovu navíc nemohou doufat v brzký návrat dřívějšího prudkého růstu ceny, píše server listu The Financial Times.

Od roku 2001 do konce roku 2012 se cena zlata podle listu znásobila více než šestkrát na 1670 dolarů (přes 33 000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Nyní se ale pohybuje pouze kolem 1200 dolarů.

"Po skončení více než desetiletého růstu ceny zlata nás nečeká rok zásadních pohybů. Vlastně bychom mohli vidět určitou konsolidaci," řek pro britský Telegraph Ole Hansen ze Saxo Bank.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Cena zlata se za celý rok propadne o více než čtvrtinu. To je nejrychlejší pád za posledních 30 let. Zlato tak ukončilo třináctiletý neustálý růst. Navíc odborníci návrat oblíbené komodity k vysokému růstu jen tak nečekají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru