Agenti americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) chtěli získat přístup k datům proudícím jedním z hlavních komunikačních kabelů spojujících Evropu a Asii.

Podle zprávy německého listu Der Spiegel měli Američané zájem o odposlouchávání komunikace směřující kabelem SEA-ME-WE 4, a nabourali se proto do internetových systémů jeho provozovatelů, aby o něm získali potřebné technické údaje.

Zda se jim odposlechy nakonec podařilo uskutečnit, není jisté.

Der Spiegel vychází z tajného dokumentu NSA, do kterého jeho novináři nahlédli. Je datován 13. únorem 2013 a píše se v něm o tom, že se tajné službě podařilo získat informace o provozu datového kabelu.

"Další operace plánujeme v budoucnu tak, abychom získali další informace o tomto i o dalších kabelových systémech," stojí v dokumentu.

SEA-ME-WE 4 provozuje francouzský telekomunikační koncern Orange a italský Telecom Italia. Spojuje Marseille se severní Afrikou, státy na Arabském poloostrově a pokračuje přes Pákistán a Indii do Singapuru, Malajsie a Thajska.

O rozsáhlém monitorování telefonické a internetové komunikace ze strany NSA nejen ve Spojených státech, ale i v řadě dalších zemí se svět dozvěděl prostřednictvím bývalého spolupracovníka agentury Edwarda Snowdena. Ten tyto informace vyzradil médiím. Nyní se ukrývá v Rusku, kde obdržel dočasný azyl, a Spojené státy žádají jeho vydání.

Americký federální soudce tento týden rozhodl, že program NSA monitorující komunikaci Američanů je zákonný a neporušuje lidská práva. Dříve ale jiný soudce rozhodl opačně a předpokládá se, že celý spor nakonec skončí u nejvyššího soudu.

Související