Zákazníci mají od příštího roku z každé faktury za elektřinu platit kolem 15 procent na podporu výroby zelené energie. Jenže není jasné komu. Mohou za to nejasnosti v rekordně rychle přijatém zákoně, který snížil náklady firem i domácností na obnovitelné zdroje. V extrémním případě je ohrožen výběr poplatků až ve výši 30 miliard korun.

Dříve byla platba na obnovitelné zdroje součástí poplatku za distribuci, který zákazníci platí obchodníkům s elektřinou. Nově byla ale vyjmuta a nový způsob platby nebyl určen.

Obchodníci mají právo vybírat jen peníze za samotnou komoditu a právě poplatky za distribuci. "Nemají ale právo vybírat poplatek na obnovitelné zdroje. A vybírat ho nemůže ani distribuční společnost, která nemá se zákazníkem žádný smluvní vztah. Ta má ale peníze dál přeúčtovat operátorovi trhu," popisuje zmatek Jiří Šťastný, šéf Operátora trhu s elektřinou a plynem (OTE). Jeho firma přitom musí výrobcům zelené elektřiny zaplatit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru