Telefónica dokončuje tažení proti takzvaným šedým operátorům. Tyto firmy přeprodávají firemní tarify od Telefóniky, jež byly původně určeny pro jejich zaměstnance, běžným spotřebitelům.

Telekomunikační společnost již dříve odkoupila největší hráče (například firmu Viavox) a nyní dopisem stupňuje tlak vůči více než padesáti menším podnikům. Ty se podle Telefóniky dalším prodejem tarifů dopouštějí nedovolené činnosti.

Tím konkurují virtuálním operátorům, kteří na rozdíl od šedých konkurentů mají s Telefónikou velkoobchodní smlouvy, a jejich podnikání je tak v souladu s obchodními podmínkami operátora. Šedí operátoři mají své klienty nejpozději ve středu předat za odstupné Telefónice, a ukončí tak fakticky své podnikání, nebo chce operátor čísla odpojit. Dotknout se to může až třiceti tisíc koncových uživatelů.

Šedí operátoři nemají sami možnost stát se u Telefóniky virtuálním operátorem. Jedinou možností je prodat zákazníky virtuálnímu operátorovi Bonerix, kterého provozuje dceřiná společnost Telefóniky. Ta už pod něj v minulosti převedla od šedých hráčů kolem 80 tisíc čísel.

Za akvizice některých z nich již zaplatila přes 300 milionů korun. Operátor se tak snaží udržet zákazníky, které si šedí operátoři většinou přiváděli z jiných sítí.

Konec šedých operátorů

Další na řadě je například firma Abiotel, jež působí na trhu od roku 2005. Dnes je již virtuálním operátorem v síti T-Mobilu, ale část zákazníků má stále ve starém, "šedém" programu. "Již máme virtuálního operátora, v rámci dobíhající smlouvy s Telefónikou ale máme určité minimální plnění, proto jsme nemohli převést všechna čísla," říká spolumajitel Abiotelu Libor Kiner. A právě tato nepřevedená čísla chce Telefónica získat do Bonerixu.

Abiotel ale v reakci na dopis podal žádost o převedení zhruba čtyř set čísel k jinému operátorovi. Podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho mu nebude operátor v tomto převodu nijak bránit.

Postupnou likvidaci šedých operátorů připouští sama Telefónica. "Napravujeme nevyhovující stav, který na českém trhu vznikl v minulých několika letech, kdy zde ještě nebyli řádní virtuální operátoři," říká Farghali. "Šedí operátoři porušují naše obchodní podmínky, a závažné porušení podmínek může vést i k jejich odpojení," dodává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru