Napínavou tajenku s postupovým rozluštěním nabídla Liga mistrů v posledním kole skupiny F. Teprve v něm si jistotu jarního osmifinále zajistili fotbalisté Dortmundu, kteří dokázali zvítězit na hřišti Olympiku Marseille a k Evropské lize tak odsoudili Neapol. Italský celek sice doma porazil Arsenal 1:0, to ale v konečném zúčtování na postup nestačilo.

Účast v play off si ve středu zajistily také AC Milán, Schalke a Petrohrad. Ten jde dál navzdory porážce 1:4 ze hřiště Austrie Vídeň, které jedním gólem pomohl český záložník Tomáš Jun. Ruský tým postoupil s pouhými šesti body, což je rekord Ligy mistrů. Galatasaray v dohrávaném utkání porazil v Istanbulu Juventus 1:0 brankou Wesleyho Sneijdera z 85. minuty a postoupil na úkor turínského mužstva.

Tabulka střelců LM

9 - Cristiano Ronaldo (Real Madrid),

8 - Ibrahimovic (Paris St. Germain),

6 - Messi (Barcelona), Agüero,

5 - Negredo (oba Manchester City), Vidal (Juventus),

4 - Cavani (Paris St. Germain), Diego Costa (Atlético Madrid), Lewandowski (Dortmund), Higuaín (Neapol),

3 - Götze, Müller, Ribéry, Robben (všichni Bayern Mnichov), Neymar (Barcelona), Raúl García (Atlético Madrid), Alex Teixeira (Šachtar Doněck), Rolfes (Leverkusen), Mitroglu (Olympiakos Pireus), Di María (Real Madrid), Umut Bulut (Galatasaray Istanbul), Draxler (Schalke).

Z minulého kola měly jisté osmifinále Atlético Madrid, Chelsea s brankářem Petrem Čechem a Barcelona, která dnes i díky hattricku Neymara rozstřílela Celtic Glasgow 6:1.

Arsenal s Rosickým v základní sestavě sahal v Neapoli po bodu, čtvrt hodiny před koncem ale otevřel skóre Higuaín a po vyloučení hostujícího kapitána Artety přidal v nastavení druhý zásahem Callejón. Londýnský celek je v osmifinále počtrnácté za sebou.

Dortmund poslal v Marseille do vedení ve čtvrté minutě kanonýr Lewandowski, za deset minut odpověděl Diawara. Borussia rozhodla o výhře až tři minuty před koncem po trefě Grosskreutze, jenž svému mužstvu zařídil postup a domácím šestou porážku v LM. Dortmund, Arsenal i Neapol získaly ve skupině 12 bodů, ale Italové doplatili na horší vzájemné zápasy s německým celkem.

Duel skupiny B mezi Galatasarayem a Juventusem byl v úterý přerušen kvůli hustému sněžení a dnes se dohrával od 32. minuty. Domácí museli k postupu Juventus porazit, ale kýženou branku vstřelil až v závěru bývalý hráč Interu Milán Sneijder.

I dnešní zápas komplikovalo sněžení. "V poločase jsem řekl rozhodčímu, že to není bezpečné. Drogba mi v jedné chvíli říkal, že je to stejné pro obě strany, jenže nebylo, protože my jsme chtěli hrát fotbal," prohlásil trenér turínského mužstva Antonio Conte.

Jeho protějšek Roberto Mancini se svým italským krajanem souhlasil. "Nedalo se hrát včera večer a myslím, že nebylo správné nastoupit ani dnes. Ale nešlo znovu přerušit utkání po první půli. Nicméně souhlasím s Contem, protože takřka nešlo hrát a ani to nebyl fotbal," uvedl Mancini.

Galatasaray obsadil druhé postupové místo za Realem Madrid. Juventus zůstal s jedinou výhrou ze šesti utkání ve skupině třetí a na jaře si zahraje pouze Evropskou ligu.

Milán uhájil postup v deseti, Barcelona nadělovala Celtiku

AC Milán ve skupině H uhájil bodový náskok před Ajaxem, s nímž na svém stadionu remizoval 0:0. Už ve 22. minutě byl vyloučen domácí kapitán Montolivo za ostrý zákrok na Poulsena. Amsterodamský tým ale ani v dlouhé přesilovce nedokázal navázat na výhru ze San Sira před třemi lety.

Schalke zdolalo 2:0 oslabenou Basilej, které by stačil k postupu bod. Švýcarský dvojnásobný přemožitel Chelsea si v Gelsenkirchenu zkomplikoval situaci už v prvním poločase, kdy dostal červenou kartu stoper Ivanov. Domácí využili přesilovku po pauze zásluhou Draxlera a Matipa.

Barcelona i bez Lionela Messiho doma deklasovala Celtic a spravila si chuť po minulé prohře 1:2 v Amsterodamu. Zraněnou argentinskou hvězdu dokonale zastoupil Brazilec Neymar, který si připsal premiérový hattrick za katalánský tým. V Lize mistrů skóroval poprvé. Další branky přidali na Nou Campu Piqué a Pedro a Tello, čestný gól Skotů dal až v závěru Samaras.

Chelsea si domácí výhrou 1:0 nad Steauou Bukurešť upevnila první místo. Brankář Petr Čechem dostal volno a jen z lavičky kryl záda své tradiční dvojce Schwarzerovi. Zkušený Australan se ve 41 letech a 66 dnech stal nejstarším debutantem v historii LM. "Blues" zajistil těsnou výhru gólem z desáté minuty útočník Ba.

Výsledky Ligy mistrů:

Skupina B:

Galatasaray - Juventus 1:0 (0:0)
Branka: 85. Sneijder. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Schalke 04 - Basilej 2:0 (0:0)
Branky: 51. Draxler, 57. Matip. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 32. Ivanov (Basilej).

Skupina F:

Olympique Marseille - Borussia Dortmund 1:2 (1:1)
Branky: 14. Diawara - 4. Lewandowski, 87. Grosskreutz. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 34. Payet (Marseille).

Neapol - Arsenal 2:0 (0:0)
Branky: 73. Higuaín, 90.+3 Callejón. Rozhodčí: Kassai (Maď). ČK: 76. Arteta (Arsenal).

1. Dortmund 6 4 0 2 11:6 12
2. Arsenal 6 4 0 2 8:5 12
3. Neapol 6 4 0 2 10:9 12
4. Marseille 6 0 0 6 5:14 0

Skupina G:

Austria Vídeň - Zenit Petrohrad 4:1 (1:1)
Branky: 44. a 51. Hosiner, 48. Jun, 90.+3 Kienast - 35. Keržakov. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

Atlético Madrid - FC Porto 2:0 (2:0)
Branky: 14. Raúl García, 37. Diego Costa. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

1. Atlético Madrid 6 5 1 0 15:3 16
2. Petrohrad 6 1 3 2 5:9 6
3. FC Porto 6 1 2 3 4:7 5
4. Austria Vídeň 6 1 2 3 5:10 5

Skupina H:

FC Barcelona - Celtic Glasgow 6:1 (3:0)
Branky: 45., 48. a 58. Neymar, 7. Piqué, 40. Pedro, 72. Tello - 88. Samaras. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

AC Milán - Ajax Amsterodam 0:0
Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 22. Montolivo (Milán).

1. FC Barcelona 6 4 1 1 16:5 13
2. AC Milán 6 2 3 1 8:5 9
3. Ajax Amsterodam 6 2 2 2 5:8 8
4. Celtic Glasgow 6 1 0 5 3:14 3

Přehled účastníků osmifinále:

Vítězové skupin: Atlético Madrid, Bayern Mnichov, Dortmund, Barcelona, Chelsea (Čech), Manchester United, Paris St. Germain, Real Madrid.

Postupující z druhého místa: AC Milán, Arsenal (Rosický), Galatasaray Istanbul, Leverkusen, Manchester City, Olympiakos Pireus, Schalke 04, Zenit Petrohrad

Los proběhne v pondělí 16. prosince ve 12:00 v Nyonu.