Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý potvrdila hodnocení dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A+ a beze změny nechala rovněž ostatní úvěrová hodnocení státu včetně jejich výhledu.

Agentura ve své zprávě předpověděla, že česká ekonomika po dlouhé recesi příští rok oživí a mimo jiné jí k tomu dopomůže slabší kurz koruny.

Rating České republiky nadále těží z dobrého makroekonomického rámce, nízké zadluženosti soukromého sektoru, odolného trhu práce a stabilního bankovního sektoru, uvedla Fitch. České ekonomice se ale navzdory absenci větších nerovnováh stále nepodařilo vymanit se z dlouhé recese, která odráží těsné napojení na eurozónu a slabou domácí poptávku.

"Dva roky recese od konce roku 2011 postavily českou ekonomiku do pozice jedné z nejhůře si vedoucích zemí střední a východní Evropy," uvedla agentura. Letos ještě hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,9 procenta, odhadla agentura.

Příští rok už ale Fitch očekává oživení a vzestup české ekonomiky o 1,6 procenta, v dalším roce pak o 2,5 procenta. Ekonomika se vymaní z recese hlavně díky zlepšenému výkonu eurozóny a slabšímu kurzu koruny. O ten se minulý měsíc zasloužila Česká národní banka, která intervencemi oslabila kurz měny o zhruba pět procent a slíbila, že jej bude delší dobu držet na 27 korunách za euro.

Fitch ocenila snahy o ozdravování veřejných financí a konstatovala, že jejich strukturální deficit v letech 2009 až 2012 klesl o 2,7 procenta HDP. Nyní je Česko na cestě ke splnění letošního cíle snížit deficit na 2,9 procenta HDP.

Zdržení ve schvalování rozpočtu na rok 2014 kvůli předčasným volbám Fitch nepokládá za něco, co by úvěrové ratingy Česka nějak poznamenalo. Mezi stranami jednajícími o koalici jsou sice ohledně rozpočtové politiky neshody, podle Fitch by ale deficit příští rok neměl překročit tři procenta HDP. Podíl veřejného dluhu k HDP by měl ve střednědobém výhledu zůstat pod hranicí 60 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru