Odpor středočeské Dobrovíze proti výstavbě obří haly amerického internetového prodejce Amazon je možné ještě zvrátit, tvrdí generální ředitel CzechInvestu Marian Piecha.

Američané odhadují, že výstavba potrvá přibližně půl roku. Jenomže stavebnímu povolení musí ještě předcházet souhlas úředníků se změnou územního rozhodnutí. A tuto fázi mohou neúměrně zdržet místní politici i občanská sdružení, která tento krok již avizovala.

Obyvatelé Dobrovíze odmítli halu, která má zaměstnat více než dva tisíce lidí, před několika dny v referendu. Vadilo jim, že by pětisethlavou obec najednou zahltily kamiony nebo auta svážející pracovníky z okolí. „Pokud mám říci svůj odhad, začínám si myslet, že ta hala tu za rok touto dobou stát nebude,“ řekl po referendu starosta obce Martin Šafr.

Řešením by podle šéfa CzechInvestu mohlo být veřejné slyšení, kde by se místním politikům i obyvatelům vysvětlily výhody zamýšlené investice. „V obci již soukromá průmyslová zóna existuje, a tedy nějaké výrobní haly tam stát budou. Co je tedy lepší než Amazon, jehož provozovny nemají žádný komín?“ podotýká Piecha v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Podle radnice v Dobrovízi nejspíš obří hala Amazonu včas nevyroste. Vidíte to podobně?

Jak vše dopadne, předpovídat nechci. My samozřejmě uděláme vše, co budeme moci.

Co přesně můžete za sebe dělat?

Když se třetina obyvatel obce vyjádří, že Amazon ve své blízkosti nechtějí, ale čtyři haly jim tam nevadí, tak je to informace, kterou se musíme všichni zabývat. Proto jsme obci i samotnému Amazonu nabídli, že budeme v jejich jednání hrát roli prostředníka. Zdá se nám totiž, že mezi oběma stranami došlo k nedorozumění.

Jakými argumenty chcete místní obyvatele přesvědčit?

Osobně si například myslím, že lepší je mít jen jednu halu, protože se čtyřmi stavbami se můžete dostat až do situace, že máte celkem patnáct investorů. A komunikovat s patnácti investory by pro obec bylo mnohonásobně problematičtější než s jedním velkým investorem. Obec se s ním může domluvit, že bude sponzorovat například místní fotbalový klub a podobně.

A když si navíc uvědomíme, že soukromá průmyslová zóna již v obci existuje, a tedy že nějaké výrobní haly tam nejspíš jednou stát budou, tak se ptám: co je lepší než Amazon? Hala jeho centra například nemá žádný komín, je to velice čistá provozovna.

Místní politici říkají, že sklad Amazonu by mohl vzniknout jen tehdy, pokud by obec dostala nový obchvat. Přistoupíte na to?

Rozhodně se pokusíme najít cestu. A pokud z toho nakonec vznikne memorandum mezi Amazonem, obcí Dobrovíz, krajem, případně vládou a CzechInvestem, tak by dávalo dostatečné garance na to, že se obchvat postaví. To by ale nebylo možné dříve, než vznikne samotná hala. Místní nicméně chápu: chtějí mít jistotu, že na ně nezapomene, kdyby tam už ta hala měla stát.

Koho všeho chcete do vyjednávání zapojit? Plánujete se sejít i přímo s místními obyvateli?

Předpokládám, že by mohlo jít skutečně o veřejné slyšení, kterého by se mohl účastnit kdokoliv. A pokud to bude možné, rád bych se ho účastnil i já.

Přistoupí tamní radnice na takový návrh?

My jsme zatím napsali panu starostovi, že mu chceme pomoct s jednáním s obyvateli i samotným Amazonem. A to s tím, že se takovýmto projektům dlouhodobě věnujeme. Nyní doufáme, že dostaneme pozitivní odezvu.

Politici z jiných regionů navrhují, že by Amazon mohl postavit sklad například v ostravském Mošnově, u Holešova nebo u Příbrami. Těmito návrhy se tedy nezabýváte?

Amazonu už jsme samozřejmě říkali, že v Česku jsou i jiná místa. Dostali i kompletní nabídku možností v rámci Česka. Pokud se nyní zeptají na jiná místa, rádi jim připravíme novou nabídku. Nicméně prozatím se investor rozhodl pro současné lokality a samozřejmě ví, proč se tak rozhodl.

Pravdou ale je, že máme v Česku regiony, o které je zájem, a kde dokonce investory odmítají, a na druhou stranu regiony, kam ani investiční pobídky zájemce nepřitáhnou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru