Policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu oficiálně neprozradí, proč v úterý prohledával sídlo ČEZ. Jasné je, že se akce týká solárního byznysu. A už z toho i z dalších informací, které prosakují, lze usuzovat, kdo a co je objektem zájmu vyšetřovatelů.

Podle dostupných informací se zajímají mimo jiné o smlouvy ČEZ s firmou Amun.Re, za kterou stojí miliardář Martin Shenar. Ten v Česku proslul původně jako podnikatel s médii, když vybudoval vydavatelství lifestylových časopisů. To ale prodal a v době výhodných dotačních podmínek se vrhl na solární byznys.

Právě dohoda ČEZ a Amun.Re o nákupu obřích elektráren u Ralska a Mimoně z roku 2010 je nejkontroverznějším obchodem polostátní firmy v solárním byznyse.

ČEZ je v současnosti majitelem bezkonkurenčně největších fotovoltaických elektráren postavených v letech 2009 a 2010 a dnes ovládá v solární energii skoro deset procent trhu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi dokumenty, pro které si přišli v úterý policisté do sídla ČEZ, by měly být smlouvy mezi polostátní firmou a společností Amun.Re miliardáře Martina Shenara. Ty se týkají obchodu z roku 2010. Obchodu, díky kterému Amun.Re velmi zbohatla. Obchodu, který provázejí velké pochybnosti.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru