Slovinsko oznámilo, že nebude potřebovat evropskou pomoc na záchranu svých bank. Řekl to v pondělí v Bruselu nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, šéf euroskupiny, tedy shromáždění ministrů financí eurozóny. Euroskupina se zabývala evropskou pomocí Slovinsku, Řecku, Irsku a Kypru.

Slovinské banky prošly stres testy, které mají zjistit, jak na tom jsou a kolik peněz bude případně potřeba na jejich záchranu.

Dosud se očekávalo, že Slovinsku pravděpodobně nebudou stačit na záchranu jeho bank peníze a že si bude muset masivně půjčovat.

Předpokládalo se, že nutné půjčky dosáhnou sumy odpovídající minimálně 11 či spíše více procentům slovinského HDP. Pak by vzrostly požadované výnosy ze slovinských dluhopisů, což by mohlo dohnat zemi na okraj bankrotu. Zároveň by to zhoršilo situaci zachraňovaných bank, protože by zároveň klesla cena vládních dluhopisů, které drží. Slovinsko by tedy muselo požádat o peníze ze záchranného fondu eurozóny, aby se vyhnulo krachu.

V obavě z paniky bylo dokonce zastaveno obchodování s akciemi a některými dluhopisy tří největších slovinských bank na lublaňské burze. Teď se zdá, že stres testy nakonec dopadly lépe, než se čekalo, a evropská pomoc nebude potřeba. Výsledky testů mají být oficiálně oznámeny 12. prosince.

Řecko peníze chce, ale zatím je nedostane

Naopak Řecku, které evropské peníze nutně potřebuje, budou další splátky už dohodnuté pomoci pozastaveny, oznámili představitelé ministrů financí eurozóny. Nejsou totiž spokojeni s řeckým rozpočtem pro rok 2014. Není jasné, z čeho by země platila své plánované výdaje, a Brusel tak požaduje jeho změnu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru