Až jeden bilion dolarů by podle odhadů měla do světového obchodu uvolnit nová globální dohoda, kterou v sobotu nad ránem schválily jednotlivé ministerské vyjednávací týmy na schůzi Světové obchodní organizace (WTO) na ostrově Bali.

Dohoda, která je první svého druhu od transformace předchozího GATT na WTO v roce 1995, ošetřuje několik bodů. Podle samotných účastníků jednání jsou globálně nejdůležitější částí body o usnadnění obchodu formou sjednocení a elektronizace různých vzájemných byrokratických bariér a zároveň zlepšení obchodních podmínek (zejména se zemědělskými komoditami), pro nejchudší země.

 "Poprvé v historii naší organizace WTO skutečně splnila, co slíbila," okomentoval po dlouhých jednáních výsledek šéf WTO Roberto Azevedo.

"Dali jsme Světové obchodní organizaci zpět její světový význam," dodal podle agentury Reuters brazilský předseda.

Výsledek se přitom po urovnání sporu s Indií očekával již v pátek v okolo třetí hodiny odpoledne balijského času. Nakonec ale jednání dále pokračovala dlouho do noci a byla odsunuta až na sobotu se začátkem v 10.00. Tehdy ale už zavládla shoda (na indonéském ostrově Bali je o sedm hodin více než v Česku - pozn. red.).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru