Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného výpočtu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně klesl o desetinu procenta. To je o 0,4 procentního bodu méně, než uváděl předchozí odhad.

Meziročně HDP poklesl o 1,3 procenta. Statistický úřad přitom v listopadu očekával větší pokles o 1,6 procenta. 

„O něco lepší čísla za třetí kvartál jsou dobrou zprávou pro ekonomiku, která potřebuje zlepšit náladu mezi domácnostmi, aby více utrácely, a podniky, aby zvýšily své investice. Celkovou situaci na úrovni podniků vnímám již nyní jako pozitivní, i když stále velmi náročnou,“ říká Jiří Moser, řídící partner poradenské společnosti PwC ČR.

Naopak ekonom ČSOB Petr Dufek ani zlepšený výsledek nepovažuje za pozitivní. "Namísto propadu o 0,5 procenta se HDP mezičtvrtletně snížil o 0,1 procenta, ale i tak to není nijak povzbudivý výsledek ve srovnání se zbytkem Evropy," uvádí Dufek. 

Podle Mosera nebude příští rok sice lehký, ale ekonomika by již měla růst. "Přispěje k tomu jak relativně nízká srovnávací základna předchozích období, tak i očekávané oživení u našich západních sousedů," doplňuje Moser. 

Ekonomika stojí podle Dufka stále především na průmyslu, zatímco ostatní odvětví jsou v minusu. "Změnu v tomto směru nepřinese nejspíše ani končící čtvrté čtvrtletí letošního roku. Celkový propad naší ekonomiky tak dosáhne zhruba 1,5 procenta," dodává Dufek s tím, že pozitivní výsledky průmyslu by se mohly v dalších odvětvích ekonomiky začít projevovat v příštím roce.

HDP Slovenska zrychlilo růst

Zatímco česká ekonomika snížila propad, slovenské HDP naopak ve třetím čtvrtletí mírně zrychlila tempo meziročního růstu na 0,9 procenta z 0,8 procenta v předchozím kvartálu. Informoval o tom slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj dřívější odhad.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska po očištění o sezonní vlivy přidal o 0,2 procenta v porovnání s růstem o 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí.

Exportně orientovanou slovenskou ekonomiku tradičně táhla zahraniční poptávka. Tempo meziročního růstu vývozu ve třetím čtvrtletí ale zvolnilo na 1,9 procenta z předchozích 4,4 procenta, dovoz dokonce klesl. Zatímco konečná spotřeba domácností stoupla jen nepatrně, spotřeba státu přidala o 2,8 procenta.

Navzdory zrychlení tempa ekonomického růstu na Slovensku mírně stoupla nezaměstnanost, která je od propuknutí globální ekonomické krize jedním z největších problémů hospodářství. Míra nezaměstnanosti se ve třetím kvartálu vyšplhala na 14,1 procenta, v předchozím čtvrtletí byla na úrovni 14 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru