Co se dnes děje:

Praha Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí k 30. listopadu 2013.

Praha Jízdomat zveřejní aktuální čísla spolujízdy autem v Česku.

Jakarta (Indonésie) Začíná ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO).

Manáma (Bahrajn) Zasedne Světová konference islámských bank.

Detroit Americký soud by měl rozhodnout, zda je město Detroit způsobilé pro bankrotovou ochranu před věřiteli.

Ministři WTO budou jednat na Bali o globální obchodní dohodě

Na indonéském ostrově Bali v úterý začíná klíčová ministerská konference Světové obchodní organizace (WTO). Ministři 159 členských zemí rozhodnou, zda přijmou první globální obchodní dohodu od vzniku organizace v roce 1995, na níž obchodní diplomaté od září intenzivně pracovali.

Generální tajemník WTO Roberto Azevedo v září po svém nástupu do funkce zahájil desetitýdenní vyjednávací maraton, před týdnem ale konstatoval, že jednání se kvůli několika málo sporným bodům dostala do slepé uličky. Po neúspěchu jednání velvyslanců v Ženevě bude nyní osud dohody, která má usnadnit a zrychlit globální obchod, záviset na tom, zda se ministrům podaří překonat zbývající rozdíly.

Microsoft má zelenou k převzetí mobilní divize Nokie

Šéf Nokie Stephen Elop (vlevo) a bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer. (Archivní foto)Američtí regulátoři schválili plán amerického Microsoftu na převzetí mobilní divize finské společnosti Nokia. V pondělí to podle agentury Reuters sdělila americká Federální obchodní komise (FTC). Microsoft se v září s Nokií dohodl na koupi její hlavní součásti za 5,4 miliardy dolarů (109 miliard Kč). K plánované transakci se má nyní vyjádřit i Evropská komise.

Společnosti nyní čekají na souhlas od Evropské komise, která v Evropské unii posuzuje firemní fúze a akvizice. Brusel si pro své rozhodnutí ohledně prodeje mobilní divize Nokie vyhradil čas do 4. prosince. Podle nejmenovaných zdrojů, které minulý měsíc citoval Reuters, schválí EK plán převzetí bez podmínek.

Apple koupil společnost Topsy, která analyzuje údaje z Twitteru

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Přední světový výrobce elektroniky Apple koupil mladou analytickou společnost Topsy Labs zaměřující se na oblast sociálních médií. Pro Apple, který se soustředí spíše na technické vybavení, jde podle ní o neobvyklou transakci.

Topsy Labs se specializuje na analýzu údajů ze sociální sítě Twitter, které jí umožňují určit trendy nebo osoby, jež ovlivňují názory jiných lidí. Topsy Labs podle agentury AP tvrdí, že vypracovala rejstřík všech zpráv, které kdy byly na Twitteru zveřejněny. 

Apple transakci potvrdil, cenu ale neuvedl.

Ruský Uralchem kupuje pětinu v největším světovém výrobci potaše

Miliardář Dzmitryj Mazepin pocházející z Běloruska koupí prostřednictvím své společnosti Uralchem pětinový podíl v největším světovém výrobci potaše firmě Uralkalij. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Ruská společnost Uralkalij v létě způsobila kolaps společného podniku s běloruskou společností.

Nejnovější transakce, jejíž hodnota podle závěrečné ceny akcií činí zhruba 2,9 miliardy USD (58,8 miliardy Kč), je podle Reuters dalším krokem Ruska ve snaze uchlácholit Bělorusko.

Volvo Car se pouští do vývoje aut nepotřebujících řidiče

Švédský výrobce osobních vozů Volvo Car se rozhodl vyvíjet plně automatizované automobily, které nepotřebují Prodejna vozů Volvo v Pekingu.řidiče. V rámci pilotního projektu plánuje vyrobit stovku takovýchto vozů.

Volvo Car hodlá tyto automobily od roku 2017 testovat na silnicích švédského města Göteborg. Automobily budou podle firmy schopny převzít všechny aktivity potřebné k řízení. Z vozidla tak bude možné například vystoupit a nechat ho, aby si samo našlo místo k zaparkování, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru