Co se dnes děje:

Praha Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za listopad.

Praha Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci listopadu.

Brusel Zasedání ministrů pro hospodářskou soutěž zemí EU.

Frankfurt nad Mohanem Největší výrobce oceli v Německu, společnost ThyssenKrup, zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok.

Stockholm Švédská automobilka Saab by dnes měla obnovit výrobu aut ve svém závodě ve městě Trollhättan.

Probíhá takzvané kybernetické pondělí, považované za začátek období masivních slev v internetových obchodech.

Navigátor: Úvěry u malých bank jsou bezpečné jako u velkých

Banka, bankovní účet, kalkulačka. Ilustrační foto.Velké banky se od loňska v hodnocení bezpečnosti poskytování spotřebitelských úvěrů příliš nezlepšily. Dotáhly se tak na ně malé nové banky i značkové nebankovní společnosti. Takzvaní predátoři, tedy lichváři, se zhoršili, úvěry u nich jsou pro spotřebitele ještě rizikovější. Vyplývá to ze studie Navigátor bezpečného úvěru (NBÚ), který vypracovala Univerzita Karlova společně s poradenskou firmou EEIP.

Za vítěznou desetibodovou Raiffeinsenbank se letos nově dostala na druhé místo spolu se Zuno a Oberbank i Air Bank. Značkové nebankovní společnosti Home Credit a Cetelem v žebříčku dosáhly stejných hodnot jako Komerční banka nebo LBBW, předstihly například UniCredit Bank. Do sekce predátorů se podle metodologie projektu Navigátor dostala společnost MSC, která byla ještě loni hodnocená jako bezpečná.

ČEZ investuje do mělnické elektrárny 750 milionů korun

Největší česká energetická společnost ČEZ pokračuje v investicích do ekologie. Tři čtvrtě miliardy korun utratí za snížení emisí oxidu dusíku v Elektrárně Mělník. Další čtvrt miliardy padne na ekologizaci kotlů v Počeradech. Celkem ČEZ za snížení emisí ještě utratí kolem dvou miliard korun.

Euro: Slovenský podnikatel Rattaj jedná o koupi skiareálů v ČR

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Majitel společnost Snowhill Tomáš Němec prodává svůj podnik a spolu s ním i padesátiprocentní podíl ve firmě Melida, která rok provozuje největší český skiareál Špindlerův Mlýn v Krkonoších. Zájem o koupi má slovenský podnikatel Igor Rattaj. Rattaj to řekl pro pondělní vydání týdeníku Euro. Snowhill provozuje šest tuzemských lyžařských středisek, například Herlíkovice nebo Kašperky.

Firma Melida je společným podnikem slovenské společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) a české SMMR ze skupiny Snowhill. Areál ve Špindlerově Mlýně má od loňského listopadu ve dvacetiletém pronájmu od Českého svazu tělesné výchovy (dnes České unie sportu).

Raiffeisen prý jedná o prodeji ukrajinské divize s ruskou bankou

Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International jedná s ruskou bankou Alfa Bank o prodeji své ukrajinské divize. Rakouská banka za ni požaduje 1,3 miliardy eur (35,5 miliardy Kč), napsal ve víkendovém vydání deník Der Standard. Raiffeisen Bank International je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank a jednou z nejvýznamnějších bank ve střední a východní Evropě.

Společnost podle agentury Reuters hledá, jak si zajistit zhruba dvě miliardy eur na splátky státní pomoci a na splnění nových kapitálových pravidel.

Black Friday přilákal více zákazníků. Utráceli ale méně

Do kamenných i internetových obchodů se na předvánoční nákupy o prodlouženém víkendu vypravilo víc Američanů než loni. Poprvé od roku 2009 ale utráceli méně. sleva,ilustrační foto

Na čtvrteční Den díkůvzdání, na takzvaný "černý pátek" a během víkendových dnů do obchodů vyrazilo nebo se k tomu chystalo zhruba 141 milionů lidí. Oproti loňsku to bylo o 1,2 procenta víc.

Relativně nový jev, totiž prodej i během Dne díkůvzdání, který v USA bývá tradičně zasvěcen rodině, do obchodů přilákal 45 milionů lidí, o 27 procent víc než před rokem. V pátek se za slevami vydalo o 3,5 procenta víc lidí než loni, napsala AFP. Utráceli ale méně (v průměru 407,02 dolaru na zákazníka oproti loňskému průměru 423,55 dolaru).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru