Zejména krátkodobé vyhlídky české koruny jsou velmi nejisté, právě touto větou začínal listopadový článek o výsledcích ankety HNByznys index. Analytici a makléři v něm dali jasně najevo, že případná listopadová investice do tuzemské měny by podle nich byla riskantní.

"Protože inflace ještě svého dna nedosáhla, naopak v dalších měsících dezinflační trend ještě zesílí, zůstává riziko intervencí pro nadcházející dvě čtvrtletí vysoké," psal pro IHNED.cz na začátku listopadu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. 

V prosincové anketě, tedy několik týdnů po rozhodnutí České národní banky o intervenci, už Vejmělek odpovídá, že vzhledem k závazku ČNB držet korunu v okolí úrovně 27,00 CZK/EUR nelze očekávat, že by se kurz dostal pod tuto úroveň.

"Závazek ČNB je ovšem asymetrický v tom smyslu, že slabší českou měnu centrální banka dovolí. Pro nejbližší měsíce očekávám pohyb v pásmu 27,00 až 27,50 CZK/EUR, oslabení koruny směrem k 28,00 CZK/EUR pouze v případě výraznějšího odchýlení skutečné inflace od prognózy ČNB," říká.

Podle Jiřího Cihláře, analytika finančních trhů Next Finance, bude investory levná koruna (nad úrovní 27 CZK/EUR) lákat ke spekulativním nákupům. V příštím roce by proto měly být k vidění první náznaky jejího posílení. Na výraznější zisky koruny nicméně nesází.

"Na trzích bude stále panovat strach z České národní banky. Navíc kdyby se koruna začala vracet na úrovně, kde se nacházela před zásahem ČNB, intervence by se opakovaly. Koruna během příštího půlroku posílí, ale pouze o několik desítek haléřů," tvrdí Cihlář.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka si myslí, že někteří členové ČNB mohou i nadále zmiňovat možnosti dalších intervencí a tyto obavy by mohly udržet kurz lehce nad hladinou 27,00 CZK/EUR. Počítá s tím, že ČNB bude kurz kontrolovat aspoň do srpna.

"Pokud nenastane nějaké významnější překvapení, pak bych nečekal ani další výraznější oslabení české koruny. Časem může být zajímavá spekulace na opuštění kontroly kurzu EUR/CZK, ale to se zatím zdá být opravdu daleko," komentuje případnou investici do koruny Brožka.

Zatímco analytik Next Finance nyní obchodování na české měně spíše nedoporučuje, Jan Vejmělek nevylučuje možnost vydělat - vzhledem k asymetrickému závazku nepustit kurz koruny pod 27,00 CZK/EUR - na spekulativních nákupech s využítím tzv. strategie "range trading".

"Vsadit si lze i na možné oslabení koruny, neboť ztráty z této spekulace by byly omezené právě úrovní 27,00 CZK/EUR. V tomto případě by se jednalo o sázku na to, že inflace bude vůči předpokladům ČNB výrazně nižší," uzavírá vyhlídky domácí měny Vejmělek.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama