Právě v tuto dobu začínají české energetické a průmyslové podniky masivně investovat do ekologizace svých uhelných kotlů. Jedná se o 23 projektů v celkovém objemu 19 miliard korun, jež povedou ke snížení škodlivých emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého a jemných prachových částic.
Cílem těchto investic je splnit přísnější emisní limity, které pro velké spalovací zdroje začnou platit v lednu roku 2016. Jenže už o dva roky později mají vstoupit v platnost mnohem přísnější limity, do kterých se české průmyslové a energetické podniky nevejdou.
Dokument o délce 884 stran, známý pod zkratkou BREF LCP, tak může evropskou ekonomiku během příštích deseti let změnit k nepoznání. Otevřeně se mezi firemními šéfy hovoří o hrozbě vynuceného odstavení uhelných elektráren a tepláren, ale také oceláren, ropných rafinerií a papíren.
Navržené limity emisí oxidů síry, dusíku či oxidu uhelnatého jsou natolik přísné, že všechny z nich současně nesplňuje ani jedna uhelná elektrárna v Evropě. „Bez dodatečných miliardových investic by nebylo možné provozovat ani úplně nový uhelný blok budovaný v Ledvicích,“ potvrzuje mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru