Už dvě čtvrtletí za sebou drží Microsoft se systémem Windows Phone pozici druhého nejlépe prodávaného mobilního systému v České republice. Podíl na nově prodaných telefonech dosáhl podle údajů IDC 13,8 procenta. Na každý v ČR prodaný iPhone tak v praxi připadají skoro dvě celé Lumie od Nokie.

Windows Phone získal pozici druhého nejrozšířenějšího mobilního systému ve dvou desítkách zemích, v globálním měřítku ale výrazně zaostává za dominantním Androidem. Nové uživatele lákají zejména levné a výprodejové modely. V Česku však Nokia nastavuje u novinek vysoké ceny. Připravovaná Lumia 1520 se bude prodávat za 21 490 korun.

Na stránkách oficiálního online obchodu Nokie se objevila první informace o ceně šestipalcové Lumie s Full HD rozlišením a výkonným procesorem Snapdragon 800. Cena 21 490 korun je výrazně vyšší než u srovnatelných zařízení konkurence. Galaxy Note 3 se prodává za necelých 19 tisíc, ale Samsung nabízí 2 500 korun zpět, LG G2 stojí 12 990 korun a iPhone 5S se 32GB úložištěm stojí 19 990 korun.

S cenami nejvyšších modelů Lumií kontrastují ceny starších modelů a právě low-endových zařízení. V České republice i v globálním měřítku nejúspěšnější Lumia 520 se aktuálně prodává za 3 890 korun, necelý rok stará Lumia 920 za 7 990 korun.

Nokia tento týden představila právě nástupce Lumie 520. Lumia 525 přináší v podstatě jen jedno vylepšení: dvojnásobnou kapacitu operační paměti ve srovnání s původním modelem. Vedle 1 GB RAM se nemění ani displej s rozlišením 800 × 480 bodů ani dvoujádrový procesor Snapdragon s taktem 1 GHz, 8 GB prostoru pro data, slot na paměťovou kartu a 5MPx fotoaparát.

Českou cenu a dostupnost telefonu zatím Nokia nezveřejnila, známá je pouze cena v Singapuru, kde se má nová Lumia začít podávat počátkem prosince za 259 tamních dolarů (4 000 korun bez DPH). Lumia 520 se v České republice začala prodávat v červenci za 4 290 korun.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru