Naprostou většinu sporů o vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových či hypotečních účtů vyhrávají zatím banky. Ve prospěch jejich klientů rozhodly české soudy jen dvakrát. Tahanice o peníze, které údajně žádá od bank víc než 300 tisíc klientů, se tak prodlužují.

A zatímco jedni tvrdí, že poplatek za vedení úvěrového účtu není odůvodněný, oponenti zdůrazňují podepsané smlouvy, na kterých se obě strany dohodly. Zpochybnění smluv může zhoršit i právní jistotu v Česku obecně a atraktivitu tuzemska pro zahraniční investory. 

"Ve sporech o bankovní poplatky je rozhodující, zda si mohl být klient vědom toho, že se zavazuje určitý poplatek platit, a také se jedná o přiměřenost tohoto poplatku," říká k tomu v rozhovoru Aleš Gerloch, děkan na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, který se zabývá teorií práva. Podobným sporům a zpochybňováním smluv by podle něj měl zamezit nový občanský zákoník, který vstoupí v účinnost od začátku příštího roku.  

Boj o bankovní poplatky se letos stal širokým tématem české veřejnosti. Překvapilo vás, že se připojilo k "iniciativám" za vrácení poplatků za úvěrové a hypoteční účty tolik lidí?

Spotřebitelské a hypoteční úvěry jsou běžné bankovní produkty, které u nás využívají statisíce lidí. Pokud se vytvoří mediální kampaň, která poukáže na údajné nedostatky při uzavírání smluv a přislíbí možnost vymožení peněz, nelze se divit, že to vyvolá nemalý zájem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • K soudům míří až několik set tisíc případů, ve kterých lidé požadují vrácení poplatků od svých bank. Kromě jiného to zatíží soudy. "To může vést k průtahům v soudních řízeních a oslabení vymahatelnosti práva," říká ke sporům o poplatky v rozhovoru Aleš Gerloch z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.