Naprostou většinu sporů o vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových či hypotečních účtů vyhrávají zatím banky. Ve prospěch jejich klientů rozhodly české soudy jen dvakrát. Tahanice o peníze, které údajně žádá od bank víc než 300 tisíc klientů, se tak prodlužují.

A zatímco jedni tvrdí, že poplatek za vedení úvěrového účtu není odůvodněný, oponenti zdůrazňují podepsané smlouvy, na kterých se obě strany dohodly. Zpochybnění smluv může zhoršit i právní jistotu v Česku obecně a atraktivitu tuzemska pro zahraniční investory. 

"Ve sporech o bankovní poplatky je rozhodující, zda si mohl být klient vědom toho, že se zavazuje určitý poplatek platit, a také se jedná o přiměřenost tohoto poplatku," říká k tomu v rozhovoru Aleš Gerloch, děkan na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, který se zabývá teorií práva. Podobným sporům a zpochybňováním smluv by podle něj měl zamezit nový občanský zákoník, který vstoupí v účinnost od začátku příštího roku.  

Boj o bankovní poplatky se letos stal širokým tématem české veřejnosti. Překvapilo vás, že se připojilo k "iniciativám" za vrácení poplatků za úvěrové a hypoteční účty tolik lidí?

Spotřebitelské a hypoteční úvěry jsou běžné bankovní produkty, které u nás využívají statisíce lidí. Pokud se vytvoří mediální kampaň, která poukáže na údajné nedostatky při uzavírání smluv a přislíbí možnost vymožení peněz, nelze se divit, že to vyvolá nemalý zájem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru