Nejčastější dárek pod vánočními stromečky budou peníze. Téměř polovina Čechů letos svým blízkým daruje právě hotovost nebo poukaz na nákup. Jednoduchost a rychlost pořízení takového "dárku" Čechy oslovuje.

Loni jednoduchý dárek volila jen třetina z nich. Vyplývá to z průzkumu společnosti Profi Credit. V Česku, na Slovensku, Polsku a v Bulharsku se ho zúčastnilo 2500 respondentů. 

Oproti tomu například na Slovensku nebo v Polsku nebude hotovost tak častým dárkem. Z průzkumu vyplynulo, že jen zhruba desetina Poláků a pětina Slováků bude darovat peníze. Ostatní vyberou klasické dárky. Mezi ty nejoblíbenější patří tradičně hračky, knihy a elektronika. 

Podle průzkumu naopak Češi nakupují více než zmínění Slováci a Poláci dárky v průběhu celého roku. Na prosinec si obstarávání dárků nechává jen 37 procent Čechů. Přesto tuzemští obchodníci potvrzují, že největší objem nákupů se posouvá čím dál víc k vánočním svátkům. Ještě laxnější jsou v tomto ohledu ale lidé v Bulharsku, kde podle průzkumu třetina lidí kupuje vánoční dárky až o Štědrý den. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Většina Čechů se letos nechystá utrácet za nadílku víc než v minulém roce, tři čtvrtiny lidí tak nechce vydat víc než pět tisíc korun. Oproti Slovensku se ale Češi nechtějí kvůli dárkům tolik zadlužit, o úvěru uvažuje 16 procent Čechů – Slováků je téměř dvojnásobek.  

Ale i Češi si letos půjčují víc než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z nedávné ankety mezi poskytovateli úvěrů. Například Cetelem hlásí za prvních zhruba deset listopadových dnů meziroční nárůst poskytnutých úvěrů v prodejnách o víc než desetinu. 

Podle analytika Home Creditu Michala Kozuba je zatím ale ještě příliš brzy na to, sledovat vánoční sezonu v reálných číslech vůči loňsku. Loni prý měli obchodníci největší nápor zákazníků až těsně před Vánoci – a také v povánočních slevách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru