Americký obr Amazon chce postavit v Česku dvě distribuční centra. Ve středočeské Dobrovízi se ale lidé proti hale o rozloze 13 fotbalových hřišť bouří. Obec ustoupila a příští týden se má ve veřejném hlasování rozhodnout, jestli lidé investora do Dobrovíze pustí. 

"Příští pátek se bude konat obecní plebiscit," uvedl pro IHNED.cz starosta obce Martin Šafr. Víc podrobností zatím sdělovat nechtěl. "O podmínkách a konkrétních detailech hlasování se bude jednat příští úterý na zasedání zastupitelstva obce," dodal Šafr.

Místním se nelíbí hlavně to, že distribuční centrum o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních by výrazně zvedlo nákladní i osobní dopravu. "Chybí tu obchvat, po kterém by se mohla veškerá doprava z centra odklánět," říká například místní rodačka Jitka Ungerová. Na veřejném jednání zástupců obce, místních i společnosti Panatonni, která chce halu pro Amazon stavět, byla právě neutěšená dopravní situace hlavním problémem. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

V obecním referendu by mohla zaznít otázka, jestli může být distribuční centrum zprovozněno až po vybudování obchvatu. Druhou možností je vůbec otázka, jestli má hala v obci vzniknout. 

Podle Martina Dostalíka, který vede občanské sdružení Občané pro Dobrovíz, ale referendum obec chystá příliš pozdě. "O den dřív se totiž bude rozhodovat o změně územního rozhodnutí," říká Dostalík.

Jde o to, že v původním územním rozhodnutí jsou uvedeny čtyři menší haly, na jejichž místě by Amazon chtěl vystavět jednu velkou halu. Podle Dostalíka se všechno dělá velmi narychlo, aby se již posléze nedalo s rozhodnutím hýbat. Samotný plebiscit přitom měl být podle původního vyjádření starosty obce uspořádán nejpozději do konce tohoto týdne. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru