Lukáš Potěšil, který působí na katedře správní vědy a správního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity a jenž pronesl hned úvodní přednášku na téma "NOZ a dopady na veřejnou správu obecně", označil nový občanský zákoník za lex generalis ke správnímu právu. Nutné je však poznamenat, že ne všichni přítomní právníci s tímto názorem souhlasili. Dopad nového kodexu na všechny úřady však bude každopádně velmi znatelný. Lukáš Potěšil tak procházel paragrafy nového zákoníku a upozorňoval na jednotlivá ustanovení, mající vliv na veřejnou správu. Jde například hned o § 5 nového občanského zákoníku. Vystupuje-li tak podle nového občanského zákoníku člověk jako úředník, dává tím najevo, že je schopen jednat s požadovanou znalostí a pečlivostí. Podle Potěšila to přitom platí jak pro úřední styk, tak i pro soukromý, pokud úředník svou příslušnost odkryje například při uzavírání kupní smlouvy.

Důležitý bude i § 8 a koncept zneužití práva. Pomocí něj by se totiž mohlo čelit záměrným obstrukcím spočívajícím například v úmyslném ustavení zmocněnce z exotické země, aby se znesnadnilo doručování. Zásadní je i § 88 odst. 2 a možnost pořizování nahrávek, kdy například záznam ústního jednání bude možný na základě úřední licence. Podle Lukáše Potěšila tak nebude nutné žádat nahrávané osoby o souhlas, pravidlo patrně bude možné vztáhnout i na jednání zastupitelstva. Průlomový je také jeho názor na § 607 a počítání času. Zatímco nyní se pravidlo o "konci lhůty" v sobotu, v neděli či ve svátek neuplatňovalo při fikci doručení do datové schránky, od příštího roku by se již uplatňovat mělo.

DOPAD NOZU NA PRACOVNÍ PRÁVO...

Potěšil jmenoval paragrafů daleko víc. A jak se ukázalo, další přednášející, kteří po něm následovali novinky rozšiřovali a rozšiřovali o další a další souvislosti. Například Petr Hůrka, docent katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, hovořil v přednášce "NOZ a jeho dopady na pracovní právo" o subsidiaritě nového občanského zákoníku k zákoníku práce. Zmínil například možnost započtení pohledávky zaměstnavatele až do poloviny mzdy (nutné je tak vyplatit alespoň předpsané minimum) a na novém občanském zákoníku ocenil posílení autonomie vůle, které se podle něj hodí i v pracovním právu. Právní jednání se podle něj i v pracovním právu bude řídit novým občanským zákoníkem, a to s jedinou výjimkou. Pokud totiž například pracovní smlouva půjde vyložit různě, vždy se bude vycházet z výkladu, který bude pro zaměstnance příznivější.

... NA FINANCE...

Hůrkův kolega z fakulty Radim Boháč, který je zároveň zástupcem ředitele odboru daňové legislativy Ministerstva financí, mluvil během přednášky "Daňové právo a rekodifikace soukromého práva" o dopadech nového občanského zákoníku na daně. Přechod na nová pravidla musel být nakonec vyřešen formou zákonných opatření. Sám Boháč ale vyjádřil obavu nad osudem zákonných opatření v nové Poslanecké sněmovně (jak k nim sněmovna přistoupila bylo v době uzávěrky tohoto časopisu nejasné - pozn. red.). Například u daně z nabytí nemovité věci došlo v tomto předpisu oproti původnímu návrhu zákona ke změně týkající se poplatníka daně. Třeba při uzavírání kupní smlouvy si tak budou moci strany vybrat, kdo jím bude, zda převodce nebo nabyvatel.

... I NA KATASTR NEMOVITOSTÍ

Výrazné změny dopadnou i na katastr nemovitostí. Jak připomněla ve svém vystoupení "Katastr, nemovitosti a vlastník neznámý" Daniela Šustrová, vedoucí kanceláře Katastrálního úřadu pro hlavní město Praha, nový občanský zákon ruší 238 právních předpisů, mezi nimiž je například zápisový zákon, zákon o katastru nemovitostí ČR či zákon o bytech. Od 1. ledna by naopak měla být účinná prováděcí vyhláška, vyhláška o poskytování údajů (která bude rozvádět pravidla sledování změn v katastru a aplikaci pracovně popisovanou jako "hlídací pes") a formulářová vyhláška. Daniela Šustrová také rozebírala nové zásady, které budou katastr ovládat. Zásadní je, že od příštího roku bude mít přednost zapsaný stav (půjde tedy o materiální publicitu) před skutečným stavem. Jak uvedla Daniela Šustrová, vracíme se tak k principu vlastnímu již pozemkové knize.

V souvislosti s katastrem je rovněž důležitá znovuzavedená zásada superficies solo cedit, podle které povrch ustupuje pozemku a v ideálním případě tak má být vlastnictví pozemku a na něm stojící stavby propojeno. Podle odhadů ale uplyne prý 60 až 70 let, než se vlastnictví kompletně spojí, podle Šustrové to však bude trvat ještě déle.

---

Nejde jen o nový občanský zákoník. Právo totiž žije. Od příštího roku nás čeká i zcela nový kontrolní řád. Také se připravují zcela nová pravidla pro veřejné zakázky, a to přímo na evropské úrovni. Máme se tak na co těšit. Stejně jako na přepisy vybraných prezentací, které vyjdou v následujících číslech Právního rádce. -


Advokát Tomáš Sokol mluvil o trestní odpovědnosti zastupitelů. Mezi přednášejícími byl i bývalý náměstek ministryně spravedlnosti František Korbel.

Podle Lukáše Potěšila bude mít nový občanský zákoník na úřady výrazný dopad. Označil jej za lex generalis ke správnímu právu.

Foto Vladimíra Přikrylová, Say Action, archiv Atlas Consulting

Související