Čistý zisk ruského ropného gigantu Lukoil v letošním třetím čtvrtletí meziročně klesl o 12 procent na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 62,5 miliardy Kč) kvůli vyšší daňové zátěži. Oznámila to v úterý firma.

Zisk mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,2 miliardy dolarů. Tržby nicméně stouply o 3,5 procenta na 36,7 miliardy dolarů, ačkoli analytici počítali s nárůstem o pouhá dvě procenta.

Lukoil je největším nestátním těžařem ropy v Rusku. Firma působí také v České republice, kde provozuje síť čerpacích stanic.

Lukoil minulý měsíc oznámil, že se snaží rozšířit své aktivity ve východní Asii a hledá za tímto účelem partnery v Číně. Ta v září podle údajů amerických úřadů vystřídala Spojené státy na pozici největšího světového dovozce ropy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru