Za 220 tisíc eur, tedy něco přes šest milionů korun se v pondělí v Paříži vydražila část původního schodiště z pařížské Eiffelovy věže. Předpokládaná cena přitom byla podle aukční síně Artcurial mnohem nižší, a to okolo 20 až 30 tisíc eur.

Na svém webu to uvedl deník Le Figaro. Poznamenal, že výsledná cena je včetně dražebních poplatků, zatímco odhadovaná částka se uváděla bez poplatků, které podle webu Artcurial činí asi 24 procent vydražené částky.

O kousek slavné věže soupeřilo v zaplněné aukční síni osm dražitelů, čtyři v sále a čtyři po telefonu. Pocházeli z Evropy, Spojených států a Jižní Ameriky. Nakonec vyhrál jistý portugalský sběratel, dodal francouzský list Le Figaro.

Část vysokého točitého schodiště, které spojovalo druhé a třetí patro Eiffelovy věže v centru Paříže, je vysoká 3,5 metru a má průměr 1,7 metru. Má 19 schodů a váží 750 kilogramů. Byla od roku 1889 součástí železného schodiště, které se rozebralo v roce 1983 a udělalo místo novým výtahům. Poté se dostala do jedné soukromé švýcarské sbírky.

Nejhodnotnější památkou Evropy je Eiffelova věž. Žebříčku vévodí s cenou 435 miliard eur - čtěte ZDE

Eiffelova věž se stavěla v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930, kdy byl dostavěn newyorský mrakodrap Chrysler Building, byla nejvyšší stavbou světa. Slavná věž měří včetně antény na vrcholu asi 324 metrů. Je pojmenována po svém francouzském konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Eiffelova věž vznikla u příležitosti 100. výročí velké francouzské revoluce a světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen 20 let. Ovšem kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i televizní a rozhlasový vysílač byla zachována. Stala se významným symbolem Paříže a jednou z nejvyhledávanějších památek světa.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru