Americký televizní kanál CNN se rozhodl vybrat deset vynálezů, většinou technologických, které mohou podle něj hrát významnou roli v lidských životech.

Slibují třeba návrat zraku nevidomým, pomoc záchranným týmům při katastrofách nebo světlo domácnostem bez přístupu k elektřině. Některé už jsou dostupné, některé se testují, přičemž není jisté, jestli se vůbec někdy dostanou do produkce. Všechny však mají potenciál.

1. Brýle vracející zrak

Opět vidět. Nevidomým, které postihla degenerativní oční vada, může tento sen splnit úspěšně se vyvíjející metoda oční protézy Argus II. Přístroj vyvinula kalifornská společnost Second Sight Medical Products a letos v únoru se sítnicová protéza „Argus II.“ jako první dočkala schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Výkonný ředitel společnosti Robert Greenberg věnoval vyvíjení pomůcky více než dvacet let života.

Argus II. funguje jako umělá sítnice (retina), která se chirurgicky zasadí do oka. Obsahuje anténu připojenou na brýle s kamerkou. Ta vysílá informace o obraze skrz spojovací kabel do očního implantátu. Výsledkem je alespoň částečný návrat vidění.

Vynález je aktuálně dostupný pro pacienty starší 25 let jen v několika amerických optických centrech. Protože jde o vcelku nákladnou pomůcku – v přepočtu necelé tři miliony korun – očekává se, že ji budou hradit zdravotní pojišťovny.

Už tak zázračný nástroj se bude v příštích letech jistě dál vyvíjet. „Jde o počítačově založený systém, takže si dovedete představit kam se technologie posune za dalších deset let,“ řekl Greenberg.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.