Odhady růstu německé ekonomiky pro roky 2014 a 2015 jsou optimistické a leží mnohem výš než průměr eurozóny. Můžeme si ale být jisti, že k naplnění těchto projekcí skutečně dojde?

Pochyby vzbuzuje zejména to, že dochází ke stagnaci globálního obchodu, a to má negativní dopad na německý export. K tomu klesá ziskovost německých firem. Růst reálných mezd totiž převyšuje růst produktivity.

Pokles ziskovosti se tak bude negativně promítat do investic. V neposlední řadě se pak objevují silní konkurenti Německa ve formě Spojených států a Španělska.

První z těchto zemí těží zejména z nízké domácí ceny energií, druhá z nízkých nákladů práce. Meziroční vývoj hodnoty německých exportů do eurozóny (fialově) a exportů mimo eurozónu ukazuje obrázek:

graf01

U francouzské ekonomiky budí obavy tři hlavní oblasti. Potenciální růst leží níže, než se většinou odhaduje. Produkční mezera je menší (potenciální produkt je nižší), než jak naznačuje většina odhadů.

A podobnou situaci sledujeme u inflace. To znamená, že strukturální fiskální deficity jsou vyšší než současné odhady a bude těžší je snížit. V roce 2013 by tento deficit měl dosáhnout 3,4 %.

 

Strukturální nezaměstnanost se také nachází výš, potenciál pro snížení nezaměstnanosti během cyklu je tedy menší, než se odhaduje. Odhadovaná strukturální nezaměstnanost v roce 2013 dosahuje 8,6 %. Dlouhodobé výnosy se pak relativně k růstu již nyní nalézají mimořádně vysoko.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.